275 Rukt een paard zich losdan zal het allicht den ruiter verwonden met den heen- en weer slingerenden piketpaal. Afgescheiden van bovengenoemde algemeene aanmerkingen, zijn er nog bovendien nadeelen verbonden aan elk deel afzonderlijk, die het nuttelooze dezer bivouacmiddelen nog sterker zullen doen uitkomen. De piketpaal. Deze isalhoewel van de hardste houtsoort (wali- koekoenhout) gebleken niet sterk genoeg te zijn. Bij het bivoua- queeren op een exercitieterrein, dat, wat den grond betreft, zéér geschikt kon genoemd worden voor deze bivouacwijzebraken onge veer 25 0/o van de piketpalen. Gedeeltelijk braken de punten, ge deeltelijk de bovengedeelten af. Yeilig mag men aannemen, dat door het steigeren van de paarden nog 5 °/0 zullen breken. Als dit plaats heeft met nieuwe piketpalendan kan men zeker het ge tal brekenden op 35 °/0 stellen, wanneer de piketpalen oud en de terreinen minder gunstig zijn. Longes. De longes zijn te lang en geven het paard te veel vrij heid in alle richtingen en tot vechten. Het leder zal, oud en nat zjjnde, zeer moeilijk verschoven kunnen worden. Bij een frontmarsch zal allicht de karabijnschoen van den nevenman tusschen de longe en den hals van het paard raken, hetgeen voor beiden gevaarlijk is. De minste ongelijkheid in het touw belet het verschuiven van het leder; dus, breekt het touw, dan is de longe onbruikbaar. Voetkluisters. Het dikke leder der stooteinden zal bij nat weer moeilijk handelbaar worden, zoodat men ze zéér langzaam aan of af zal kunnen doen. Een cavalerist zal allicht uit gemakzucht zijn paard de voetkluisters aandoen, als dit wat vroolijk is. Zij belem meren de reeds vermoeide paarden in hunne zoo noodige rust. Het verbindingstouw, aan modder en water blootgesteld, zal binnen wei nige dagen weggerot, en de kluisters zullen daardoor onbruikbaar zijn. De hamer tot piketpaal. Dezen acht ik geheel onnoodig. Hij is eerstens zéér zwaar; en welke bezwaren kunnen er bestaan tot het aanmaken van een tijdelijken of als zoodanig fungeerenden hamer, zoodra men op 't terrein is? De bepakking wordt ten andere noodeloos ingewikkeld. De volgende wijze wordt door mij aangegeven om te bivouaqueeren. Men heeft aan het terrein voor eene goede bivouacplaats voor de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 284