277 alléén voert men daar de piketpalen op de bagagewagens mede. Behalve het groote voordeel, dat vele kosten worden uitgewonnen, de paarden ontheven worden van het gewicht der thans bestaande bivouacmiddelen, valt het volgende nog op te merken. Het paard heeft volkomen vrijheid om te rusten; het kan zich nimmer losrukken; alléén als de longe, fouragestrik, dan wel de bamboe- of pinangpalen breken, zal het paard zijne vrijheid erlangen. Daar men voor een gelid van 50 paarden ongeveer 10 fouragestrik- ken zal behoeven, kan men altijd de beste hiervoor nemen. Het -f- gedeelte der strikken blijft dan nog beschikbaar voor de grassnijders. Het uit den grond rukken van de palen kan men voorkomen, door bij lossen grond de palen langer te nemen en dieper in den grond te slaan. Het paard kan veel korter aangebonden worden en zich niet omdraaien, zooals thans. Heeft men stroo om de paarden er op te laten rusten, dan moeten zij daarvan gebruik maken; terwijl tegenwoordig het paard, zich omdraaiende, in den modder zou sla pen. Bij alarm heeft de ruiter door een ruk aan het einde van de longe zijn paard bevrijd. Met een sabelhouw slaat hij den fourage strik door, en niets belemmert den ruiter in zijne beweging. Wel raken eenige fouragestrikken defect, doch deze kunnen zonder bezwaar aaneengeknoopt worden. De troep wint alzoo veel in slagvaar digheid. Raakt een paard los, dan heeft men geen last noch vrees van den piketpaal; breekt de longe, dan kan men ook deze zonder bezwaar aaneenknoopen. De stalwachten zullen veel gemakkelijker werkkring hebben dan nu, daar de paarden moeilijker kunnen vechten en in ééne linie zijn opgesteld, zonder zich te kunnen omdraaien. Kan men deze bivouacwijze niet toepassen, dan bindo men de paarden aan boomen, hekwerk als anderszins, en slaapt de ruiter er zoo dicht mogelijk bij. III. De bepakking der poetszakken. In den linker poetszak zou ik wenschen: een manenkam, schroef- draaierschoen- of kleerborsteleen borstel acht ik voldoendein werkelijkheid gebruikt de ruiter, vooral do Inlandertoch slechts één i

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 286