279 rechter poetszak gaan. Dit heeft, behalve vermindering van gewicht, het voordeel, dat men stiller marcheert. Wordt de karabijn in den haak gedragen, zooals veelal zal gebeuren, dan slaat de kolf, als men in draf of galop is, meermalen tegen den ketel. Deze zal dan ook spoedig defect zijn, terwijl een cavalerietroep onmogelijk over vallingen zal kunnen doen. Het leven doet de ruiterij van verre reeds hooren en stelt haar aan hinderlagen bloot. IV. De staartriem er het voortuig. Deze voorwerpen werden ingevoerd, afgeschaft en op nieuw inge voerd. Een bewijs dus, dat de meeningen hieromtrent verschillen, hetgeen niet pleit voor 't groote nut er van. Ik ben er tegen. Het zadel heeft eene voldoende vaste ligging zonder die voorwerpen. Wel zijn er paarden, waarbij men last heeft van het min of meer naar voren of naar achteren schuiven van het zadel in zware bergtei" reinen, doch dit gedeelte is gering. Om nu voor die enkele paar den die voorwerpen wenschelijk te achten, vind ik geheel verkeerd even goed kan men den paarden kappen geven op de oogen, omdat er paarden gevonden worden, die schrikachtig zijn. Voortuig en staartriem maken, dat een ruiter tweemaal zoo veel tijd noodig heeft om zijn paard op te zadelen; wederom dus verlies van slagvaar digheid. Zij belemmeren de paarden min of meer in hunne be wegingen en maken vrij noodeloos de kosten van het wapen groo- ter. Het naar mijne meening zóó geringe nut er van weegt niet op tegen genoemde nadeelen. Hog komt hierbij, dat bij flinke marschen door bergterreinen de meeste commandanten, om de paar den te sparen, de ruiters te voet tegen groote hellingen zullen la ten opgaan, hetwelk het nut van de genoemde voorwerpen nog geringer maakt. De bepakking van een cavaleriepaard moet zoo eenvoudig en practisch mogelijk zijn, en alles, waarvan het onont beerlijke niet is aangetoond, behoort niet bij de bepakking 't huis. Ook hoe geringer het harnachement ishoe beter het te onder houden en hoe minder kostbaar het zal zijn. Vooral bij de Indi sche Cavalerie met hare kleine paarden moet het streven steeds daar- heên gericht zijn om bepakking en tuig tot een volstrekt minimum te herleiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 288