19 Maar, hoe voordeelig eene afzonderlijke dienstverbintenis voor Indië ook ware, het zou ontegenzeggelijk ook van het grootste nut blijken te zijn voor de legerwerving voor het moederland. Het zou ons in staat stellen, een gelijkvormig stelsel van korte dienstneming in te voeren, met eene uiterst eenvoudige wijze van engageeren, en dit zou duizenden man nen uitlokken om zich te verbinden, die nu in geen geval zullen willen toetreden, zoolang het onzeker is of ze niet, nadat het hun is aangezegd, voor minstens zes jaar naar het buitenland gezonden kunnen worden. Komt het overeen met het gezond verstand of met de dagelijks opge dane ondervinding om b. v. te verwachten, dat manschappen zich zullen aanmelden en zich verbinden om bij de politie in dienst te treden, om maar iets te noemen, wanneer ze weten, dat ze op een goeden dag naar Calcutta of West-Indië ingescheept kunnen worden, zonder dat hunne toestemming daartoe gevraagd wordt? Ik weet wel, dat er bezwaren ge opperd zijn tegen afzonderlijke wervingstelsels voor onze legers in het moederland en in den vreemde, maar na onpartijdige overweging, zal men, geloof ik, tot het inzicht komen, dat ze op geene bijzondere aandacht aanspraak mogen maken. Men heeft aangevoerd, dat, sedert de ineensmelting van het Engelsche en Indische leger, beiden ééne macht uitmaken, en ieder, die er toe be hoort, verplicht kan worden, om, waar ook, dienst te doen. Maar eene dienstverbintenis voor zes of zeven jaren in Indie en de koloniën en voor drie jaar in het moederland behoeft geen inbreuk te maken op het bestuur van het leger als één lichaam. Eene andere tegenwerping is, dat eene afzonderlijke dienstverbintenis wedijver ten gevolge zou hebben, en daarbij wordt aangevoerd, dat alle recruten door het Departement van Oorlog moeten worden aangeworven en onder het toezicht daarvan staan. Er bestaat geene enkele reden, waarom de werving niet, even als nu, geheel onder het toezicht van het Departement van Oorlog zou blijven berusten. De recruten voor de In dische dienst zouden onmiddelijk naar een afzonderlijk depot gezonden kunnen worden. Wedijver zou niet ontstaan bij eene afzonderlijke dienstneming; alleen zoude de aanwervende officier in staat gesteld worden, den man eene keuze te laten tusschen verschillende dienstverbintenissen, welker onderscheidene voor- en nadeelen hij duidelijk zou kunnen vernemen en begrijpen. Ik herhaal nogmaals, dat, zoolang we dit niet doen, wij ook niet kunnen verwachten, geschikte manschappen te verkrijgen voor een van beide legers. Eene afzonderlijke dienstneming voor Indië behoeft in geenen deele ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 28