- 290 Ten einde deze gebeurtenissen in haar geheel verband open te leggen, behoort een begin te worden gemaakt met den oorsprong- van den vóórlaatsten Jctvaanschen oorlog, welke de boven bedoelde splitsing van het Mataramsche rijk heeft ten gevolge gehad; die oorsprong moet ver opgehaald wordenen om tot de eerste bron daarvan te geraken, zal ik opklimmen tot de regeering van den Soe- soehoenan Ramangkoerat II. I. Deze vorst, die zijn vader, Soesoehoenan Ramangkoerat I, na zijn dood bekend onder den naam van Tegal aroem of Tegcd wa- ngi, door den invloed en de ondersteuning der O. I. Compagnie, in 1678 of 1679 was opgevolgd overleed met achterlating van een zoon, genaamd Pangeran Adipati Anoni (kroonprins) en een broe der Pangeran Poegerdie met elkander in gedurige oneenigheid leefden en beiden naar de beklimming van den troon dongen; de Compagnie, beducht dat de kroonprins met de geveinsde en trouwe- looze gevoelens zijns vaders mocht bezield wezen, gaf de voorkeur aan laatstgenoemden prins en riep hem op den 19en Juni 1704 te Sa- marang uit als Soesoehoenan, onder den naam van Pakoe Boewono I. De kroonprins, die zich reeds den titel van Soesoehoenan Ra mangkoerat Mas had toegeëigend, vermeende, wettige aanspraak op den troon te hebben en ontrolde, ten gevolge van de kroning van zijn oom, de vaan des opstands. Hij vereenigde zich met den be- ruchten oproerling Soeropatieen Balineesche slaaf van zekeren Heer Reeseen wist zich een groot aanzien en veel macht on Java te verwerven, maar gaf zich, na den dood van Soeropati, aan de clemen tie der Compagnie over, toen deze eene amnestie had beloofd. Men oordeelde het echter raadzaam, hem, tot verzekering dei- rust, naar Ceilon te verwijderen, alwaar hij omstreeks het jaar 1738 overleden is. Zijne drie zonen, namelijk de Pangerans Wiro Me ng oio, Teposono en Djojo Koesoernozijn daarna op Java teruggekeerd en hebben later, bezield met de vijandschap van hun vader, aan Pa- koe Boewono II zeer vele moeilijkheden veroorzaakt, ja zelfs tegen zijn leven samengespannen. Eenige jaren na zijne regeering werd de residentie van den Soesoehoenan van Mataram naar Kartasoera overgebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 299