21 i schaafde gedeelte van Europa een algemeen streven wordt opgemerkt van den arbeidenden of eigenlijken dienstbaren stand tot vrijma king van de knellende banden, waaronder hij zoolang gezucht heeft; een streven tot betere waardeering, tot betere belooning zijner on misbare dienstenen ten slotte, dat een gevoel van eigenwaarde zich ouder dien stand meer en rneer openbaart. Bewijzen zijn daar van genoegzaam aan te halen; het gevoel van minderheid en stille gehoorzaamheid neemt bij de lagere volksklasse met den dag af. Zoo daaraan niet tijdig met billijkheid en rechtvaardigheid wordt te gemoet gekomen, zal de maatschappij, die teekenen des tijds niet willende opmerken, door schokken getroffen worden, die op ruwe wijze het verloren evenwicht zullen trachten te herstellen. Engeland heeft zijne werkstakingen, even als België en Jtranhrijkdat reeds de meest geweldige catastrophes heeft doorstaan. Nederland sukkelt niet alleen aan gebrek aan vrijwilligers voor het leger, maar in alle andere standen worden luide klachten aangeheven over de toenemende pretentiën en het voortdurend verminderende gehalte der dienstbaren. Bij het vermeerderen van den algemeenen welvaart, van handel en nijverheid, bleef die stand uitgeslotenkortzichtige grondbezitters en werkgevers zagen niet in, dat handenarbeid ook in waarde moet toenemen, wanneer het algemeen ruilmiddel, het edel metaal, in be trekkelijke waarde achteruitgaat door aanhoudenden toevoer. Het soldatenberoep is een der meest gewichtige en eervolle be trekkingen van de arbeidende klassen. Zonder den soldaat zou de maatschappij reeds lang aan de hevige uitbarstingen der hartstoch ten van tallooze minder bevoorrechten zijn blootgesteld geweest. Parijs heeft daarvan eene voorproef gegeven. Misschien volgen Dumchland en Rusland. En het is juist de soldaat, dien men tot dusverre het minst waardeert en het slechtst beloontde soldaat, die waakt en belet, dat de bestaande orde van zaken omvergeworpen wordt. De plichten, den soldaat in Indië opgelegd, zijn dubbel zoo zwaar als in Nederland-, niet alleen heeft het leger in Indië dezelfde re den van bestaan als in Europamaar het is ook nog een bezettings leger, dat een aantal millioenen overheerschte onderdanen moet in toom houden. Al mochten ook eenmaal alle Europeesche natiën de staande legers afschaffen en alsdan het bewaren der inwendige rust

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 30