305 lijnen der banden zijn in verband met de gedaante der ziel zoodanig geregeld, dat het projectiel na het laden gecentreerd is. De banden zijn in de daarvoor op het projectiel aangebrachte groeven geperst; de wijze, waarop dit geschiedt, is het geheim van den fabriekant. De springlading van de granaat bedraagt 0,kl buskruit 2. Bij dit projectiel behoort eene schokbuis van de volgende inrichting De schokbuis (PI. 2, fig. 14.) bestaat uit: Het keteltje, den schokkerhet veiligheidshoedjeden veiligheids- ring, de sluitschroefden slagdop. Het keteltje a is een holle messingen cilindervan een bodem voor zien die met eene borst rust op een kraag in het buisgat van het projectiel; de bodem is doorboord, en deze opening, ter afsluiting van de springlading, met een katoenen lapje verkapt. Op den bodem van deze huls rust de messingen schokker b, be staande uit twee doorboorde cilinders, waarvan de onderste eene zoodanige middellijn heeft, dat hij met weinig speelruimte in de buis past, terwijl de bovenste, van geringer middellijn, aan den boven kant voorzien is van eene stalen naald. Over dezen schokker is een doorboord koperen veiligheidshoedje c (fig. 2) aangebracht met acht rechthoekig naar buiten omgezette vleugeltjesde naald van den schokker reikt door de opening van het hoedje. Op de omgezette vleugeltjes daarvan rust een messingen veilig- heidsring cl (fig. 3) waarvan de bovenkant gelijk komt met den bovenrand van het lichaam der buis; beide worden door de sluitschroef opge sloten; de veiligheidsring belet nu den schokker naar voren te komen. De sluitschroef vult het bovenste gedeelte van het buisgat en sluit het geheel opzij wordt tegen losdraaien tengevolge van de bewegingen in den voorwagen en in de vlucht beveiligd door een schroefje dat dwars door het lichaam van de granaat is aangebracht, en in het bovenste gedeelte van het buisgat uitkomt. De sluitschoef is door boord en voorzien van eene moer, waarin bij het vuren een slagdop c) geschroefd wordt, die een met fulminaat gevuld slaghoedje bevat en van onderen door een messingen plaatje gesloten is. De slagdop wordt eerst bij het laden ingeschroefd, en de doorboring 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 314