306 van de sluitschroef in gewone omstandigheden dooi' eene transportsehroef gesloten. Bij het afgaan van het schot krijgt de veiligheidsring door de traagheid eene snelheid naar achteren, buigt daarbij de vleugeltjes van het veiligheidshoedje recht en blijft, nu met den schokker een geheel uitmakendeop den bodem der buis rusten bij het plotseling verminderen der snelheid, tengevolge van een aanslag van het projec tiel, schiet de schokker naar voren en ontsteekt het fulminaat in het slaghoedje van deu slagdopwaarvan de vlam zich door het kanaal in den schokker en het gat in den bodem der buis aan de springla ding der granaat mededeelt. Deze buis voldeed bij het schieten te Meppen uitstekenddoch liet bij het werpen veel te wenschen overde schok in den vuurmond bij het ontbranden van die kleine ladingen is namelijk niet voldoende om de buis te wapenende omgebogen lipjes van het veiligheidshoed je bieden te grooten weerstand aan den veiligheidsringzoodat deze zich niet over het hoedje van den schokker kan schuiven en dus de beweging van dezen blijft beletten. Het lid der beproevingscommis sie de Kapitein J. L. Van Wijhevond hierin aanleidingeen voor dat doel meer geschikten slagdop te ontwerpen. Deze werpdop (tig. 4) heeft aan de onderzijde ook een met een dun messingen plaatje af gesloten slaghoedje, doch tevens in de opening aan de bovenzijde een doorboord kurken stopje. Door de boring daar van kan zich een stalen punt g met breeden kop op en neer bewegen die door twee messingen veertjes h van het slaghoedje verwijderd gehouden wordt. Bij het treffen van het projectiel dringt de stalen punt in het slag hoedje en ontsteekt dat, terwijl de vlam daarvan, op dezelfde wijze als bij het gebruik van den gewonen slagdop, aan de springlading van het projectiel wordt medegedeeld. De firma Krupp was bereid, een 1800 stuks daarvan af te leveren, tegen weglating van de Krupp'sche wrijvingspijpjes, die bij de be proeving der vuurmonden slechts middelmatig bleken te voldoen. De beproevingscommissie deelt mede, dat deze werpdop goed heeft vol daan en beveelt de invoering er van aan. Het valt echter niet te ontkennen, dat aan het gebruik van dien werpdop veel gevaar ver bonden is, daar de buis bij het onverhoopt laten vallen van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 315