807 projectiel, of Wanneer daarmede bij het laden tegen den achterkant van den vuurmond gestooten mocht worden, zeker ontbranden zal. Het is dan ook zeer twijfelachtig of die werpdop in Indië zal worden beproefd, uithoofde van net aan die beproeving verbonden gevaar voor de bediening. De granaatkartets. Hiervan bestaan twee soorten, die beiden in gewicht en uitwendige gedaante met de granaat overeenkomenmet dien verstande echter, dat zij aan de punt meer afgeplat is, ten einde eene goede aansluiting te verkrijgen met puntgranaatkartetsen. De eene soort (PL 1, fig. 2) is van geslagen kanonstaaide andere van gegoten ijzer; de eerste heeft een diaphragma, de tweede niet; d. w. z. bij de eerste soort is de binnenruimte door een loozen bo dem a in twee deelen verdeeldwaarvan de bovenste de kogelsde onderste de buskruitlading bevat; bij de tweede soort is de buskruit- ladingeven als bij onze puntgranaatkartetsen, in een kokertje bevat, dat hier door middel van een caoutchouc schijfje op den bodem van het projectiel rust. De eerste soort is, om het gesmeed ijzeren diaphragma te kunnen inbrengenin twee deelen verdeelddie op elkander geschroefd worden; de vereeniging heeft plaats in het bo venste van het cilindrisch gedeelte, dat is even boven den hoogsten koperen ring. Het diaphragma rust op eene borst in het inwendige van het projectiel en heeft in het midden eene kleine opening om de buskruitlading te kunnen inbrengen. Het bovenste gedeelte sluit het projectiel bij wijze van een bol deksel af en is voorzien van een buisgat, dat echter niet over zijne geheele middellijn met de inwendige ruimte van het projectiel correspondeert, maar slechts zoo diep is ingesneden, dat van onderen een bodem blijft staan. Deze bodem heeft eene kleine opening, die door een nauw kokertje in verband staat met die in het diaphragma en eerst dient tot het inbrengen van de buskruitlading en later tot het doorlaten van de vlam der buis. In het buisgat, dat van eene schroefmoer voorzien isis tevens een laadgat b aangebracht, waartoe een gedeelte van den zijwand en den bodem doorboord is. De tweede soort is van de gewone inrichtingdoch heeft geen laadgat; de kogels worden door het buisgat ingebracht. De granaatkartetsen van de eerste soort bevatten 100 compositie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 316