310 naar achteren, huigt de vleugeltjes van zijn drager recht en wordt, daar hij met ziju slaghoedje op de naald komt, ontstoken. De vuur straal treedt door de openingen g naar buiten en bereikt door de ringvormige groef de opening in den binnenkant van den sasring, waardoor deze vuur vat. De sasring brandt geregeld weg en ont steekt door het brandgat in de tafel de kruidkamer in den ondertap der buis, waarvan de vlam, door het kokertje gaande, de buskruit- lading onder het diaphragma doet ontbranden. De brandtijd van de buis hangt dus af van de lengte van het gedeelte van den sasring dat verbrandt, eer het brandgat in de tafel bereikt wordt. Komt het streepje op de tafel overeen met het nulpunt, d. i. met het messingplaatje op den sasring, dan wordt de kruitkamer terstond ontstokenen werkt het projectiel als kartets door het draaien van den sasring kan de brandtijd tot 11 seconden worden verlengd en tot in vijfde deelen van seconden worden gere geld. Komt het streepje op de tafel overeen met het pijltje op den sasringdan bereikt deze laatstegeheel verbrandendehet brandgat in de tafel niet, en kan dus de kruitkamer en de spring lading niet ontsteken. Betreffende de beide soorten van granaatkartetsen zij nog vermeld, dat de beproevingscommissie niet tot het resultaat is gekomen, dat die van kanonstaai met diaphragma in uitwerking ver boven de gegoten ijzeren stonden, weshalve zij, met het oog op de mogelijk heid van aanmaak in Indië, de laatste soort aanbeveelt, ten minste indien men hier ten aanzien van de uitwerking tot dezelfde slotsom komt. De lcartets. (PI. 1fig. 3). Deze bestaat uit een blikken buiten en een zinken binnenwand; de binnenwand wordt gevormd door 3 losse, over de hoogte aan elkander sluitende segmenten en dient om het schommelen der los in de bus opgestapelde zinken kartetskogels, bij vei voer, minder op de buitenbus te doen werken, waardoor deze laatste zeer licht gemaakt kan worden. De kartets heeft voorts een lossen, dikken compositie-bodem n, waarin een lederen handvat vastgeschroefd is, en een los zinken dekselde opstaande randen van de blikken buitenbus zijn over bodem en deksel heêngeplooid. Op den buitenomtrek is een verhoogde rand aangebracht ter middellijn van 77mm, 5. Het aantal zinken kartetskogels bedraagt 69 stuks.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 319