311 Een compleet stel keuringswerktuigen tot projectielen is bijgevoegd, waarvan de beschrijving echter voor den lezer van minder belang is e. Het buskruit. Aangaande het buskruit, dat bij deze vuurmonden gebezigd wordt, zij het volgende vermelddat op den veld- en den bergvuurmond beiden betrekking heeft. Boven, onder punt 7 van de voorwaarden, waaraan de te leveren vuurmonden zouden moeten voldoen, werd reeds opgegeven, dat bij de constructie daarvan gerekend moest worden op het gebruik van het gewone Indische buskruit ïf° 1. Deze eisch was gesteld om zich voor alle teleurstellingen bij de aankomst der gevraagde vuurmonden te vrijwaren. Men kon namelijk de later door den Minister van Koloniën bevolen beproeving in Eu ropa niet voorzien en vreesdedat, zonder het stellen van dien eisch, de constructie der vuurmonden op het bezigen van eene bepaalde buskruitsoort gebaseerd zou zijn, of dat deze met ons snelverbran- dend buskruit misschien minder aanvankelijke snelheid opleveren zoude dan vereischt werden met eene andere buskruitsoort ook werkelijk was verkregen. Het is voorts duidelijkdat zoowel de van die soort buskruit bestaande voorraad als de overweging, dat dit in Indië van de beste kwaliteit wordt aangemaakt, het gebruik daarvan wensclielijk maakten. Ten einde de eigenschappen van die buskruitsoort nader te leeren kennen, werd een monster daarvan ter hand gesteld aan den ingenieur der firma Krupp te Essendie voorstelde om dat kruit vergelijkend te beproeven met het grofkorrelig buskruit, dat de firma naar hare eigene aanwijzingen laat vervaardigen in de fabriek Duneborg bij Hamburg en waarop de constructie harer vuurmonden ten deele gebaseerd is. De beproevingscommissie vestigde echter de aandacht van den inge nieur, voor het geval deze eene meer grofkorrelige buskruitsoort bepaald noodig achtteop het buskruit N° 0dat vroeger in Nederland ver vaardigd was, en deed den ingenieur ook daarvan een monster toekomen. Al spoedig daarop volgde een rapport van den ingenieurdat het buskruit N° 1 voor den veldvuurmond onbruikbaar wasdat het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 320