320 - Uit deze staten van afmetingen, trefkans en uitwerking blijkt, dat het Indische proefinaterieelwat trefkans aangaat, geenszins bij de opgegeven veldartilleriën der Europeesche mogendheden achterstaat en het, wat lichtheid en beweegbaarheid aangaat, dat ver overtreft. Yooral de geringe spoorbreedte draagt daartoe in hooge mate bij. Het eenige nadeel, dat daartegenover staat, is het geringer aantal bij ons per vuurmond medegevoerde schoten; een nadeel, dat door het vermeer deren van het aantal afzonderlijke munitievoertuigen kan worden veronzijdigdwel maakt dit den nasleep van de eigenlijke manoeu- vreer-batterij grooter, maar het belet haar niet, eenig punt van gewicht te bereiken, dat wellicht bij grooter spoorbreedte en gewicht ontoe gankelijk voor haar zou zijn. De bij de beproeving gedane schoten zijn tevens benut tot het sa menstellen eener schootstafelwaartoe van de methode der graphi- sche interpolatie gebruik gemaakt is. Deze schootstafel kan natuur lijk tot uitgangspunt en leiddraad dienen voor de proeven in Indië doch, daar zij niet gearresteerd is, wordt de opname er van hier niet noodig geacht. Voorts is door de beproevingscommissie ook uit den veld vuur mond geworpen, en wel met ladingen van 100, 130 en 160 Cr. bus kruit N° 2, onder ieder der elevatiën van 15 en 30°, 5 worpen. Ook daarbij zijn, vooral onder 15°, de spreidingen voor worpvuur niet groot; het aantal worpen is echter te gering om daarvan tot het sa menstellen van eene worps- en eene trefkanstafel gebruik te kunnen maken. Als uitgangspunt voor de in Indië te nemen proeven heb ben "zij evenwel ongetwijfeld haar nut. li. Laad- en bedieningsgereedschappen. De aanzetter dient tevens tot het openen en sluiten van het sluit stuk en is daartoe aan het einde van een ijzeren koker voorzien, die over den hefboom van de sluitschroef kan worden geschoven. Op den steel is een teeken aangebracht voor het aanzetten der worpsla dingen en losse kardoezen. De aanzetter wordt geborgen in het gereedschapkistje van den voorwagen. De wisscher dient tot het reinigen van den vuurmond bij het op houden van het vuur en bestaat uit den wisscherklos en den toe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 329