23 Tot welke middelen lieeft men de toevlucht moeten nemen om die belofte te doen nakomen? Zijn de resultaten dier hulpmiddelen niet allerbedroevendst? Was het dus wel goed, de rotanslagen in het leger af te schaffen en daarvoor niets in de plaats te geven? De antwoorden op die vragen behoeven niet gegeven te worden; zij liggen genoeg voor de hand. Het zijn geene nieuwe opmerkingen, doch ze worden herinnerd voor degenen, die, hoorende, doof zijn. Wil men rekening houden met den geest des tijds en den dienst baren stand niet geheel en al vervreemden van het soldatenberoep in Indiêdan moet noodzakelijk een nieuw systeem van dienstneming het oude vervangen. Dat nieuwe stelsel is met een paar woorden aangeduidnamelijk horteren diensttijd en belooning na afloop daarvan. Beginnen we eens aan te nemen, dat een honderdtal soldaten zich slechts voor drie jarsn verbonden heeft en na ommekomst van dat verband als belooning f 500 in de hand krijgt. Welke zijn nu de voordeelen vaii die wijze van engageeren? Dat het vooruitzicht om over betrekkelijk korten tijd de dienst met geld in den zak te kunnen verlaten, den soldaat meer gevoel van eigenwaarde zal doen verkrijgen. Hij zal goede diensten doen om de kansen op die belooning niet te verliezen. Er zal daardoor minder gestraft behoeven te worden, en de strenge straffen zullen langzamerhand belangrijk verminderen. Er zal minder jenever gedronken worden, althans een prikkel ont staan om zich niet meer aan onmatigheid over te geven. Er zullen meer menschen naar Indiê overkomen, die, eenig bedrijf of handwerk verstaande, ten doel hebben, na verloop van drie jaren zich in deze gewesten als ambachtsman te vestigen. Het ongelukkige, doch veelvuldig voorkomende verschijnsel, dat de massa van gepasporteerdendie in Indiê blijven, eene drank- W neering, d. w. z. een toko van dranken of kroeg er op na houden, zou daardoor ook verminderen. Het zedelijk gehalte van den soldaat zal verbeteren. Er zal niet meer met verachting op den soldaat worden neergezien,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 32