324 as, die in twee tappannen rust, waarvan de een aan de binnenzijde van de ventilatorkast en de ander tegen den rechter zijwand van de linker gereedschapskist is verbonden. Die as wordt bewogen door een riem zonder eind, geslagen om een vliegwiel, dat om eene tusschen de berrieboomen aangebrachte as gedraaid kan worden door middel van eene kruk met zwengel, die achter de gereedschapskist door het linker rad heên naar buiten steekt. Het is dus duidelijk, dat deze kruk met zwengel uitgenomen moet wordenwanneer zij niet gebruikt wordt. De binnen- en buitenberrieboomen zijn achter- de gereedschapskisten belangrijk verlengd en vormen geheel aan de achterzijde een vuurhaard, die door eene rechtopstaande plaat, windplaat, van het daarvoor liggende gedeelte wordt gescheiden. In het midden van den vuurhaard is eene komvormige verdieping die voor het eigenlijke smidsvuur dient en waarin de met den ventilator verbonden blaaspijp door eene opening in de windplaat uitkomt. Eene aan den bovenkant van de windplaat scharnierend bevestigde plaat met twee driehoekige zijstukken, eveneens van plaatijzer, kan dit gedeelte van den vuurhaard volkomen bedek ken en wordt bij aanmaken van het vuur opgericht en door een paar veeren in dien stand bevestigd. Links van de plaats voor het smidsvuur is eene vierkante inzinking, die voor kolenbak dient. Tusschen de gereedschapskisten en de windplaat van den vuur haard wordt op de beide linker berrieboomen een aanbeeld en op de beide rechter een blok tot aanbeeld en een tweede wateremmer- bevestigd. Yóór de gereedschapskisten, dus tusschen de vóór- en achterraden van het voertuig, is op de berrieboomen een verh oogstuk aangebracht voor eene as, waarop een slijpsteen bewogen kan wordenonder-den slijpsteen is tegen de buitenzijde van den linker berrieboom een wa terbakje vastgeklonken. Tusschen den slijpsteen en den voorwagen is op de berrieboomen eene bankschroef geplaatst, terwijl tusschen den slijpsteen en de ge reedschapskisten van den achterwagen, tusschen de berrieboomen, een ijzeren kistje is aangebracht tot berging van hoefijzers en hoefnagels, op overeenkomstige wijze als het gereedschapskistje bij de affuiten. Ter hoogte van den voorkant der gereedschapskisten zijn de lin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 333