330 ruimte voor de kardoezen, boven de kartets eene ruimte voor pijpjes en slagdoppen. Door het geheel neerslaan van het voorvlak bij het openen, moet alles tegen uitvallen beveiligd wordendaartoe is op den bodem een loozen houten bodem gelegd met uithollingen als standplaatsen voor de projectielen. Yoor de granaten en granaatkartetsen zijn tegen den achterwand beweegbare ringen aangebracht, die over de punt van het projectiel neêrgelaten worden, en waarvan het oprichten, na de sluiting van het kistje, door tegen het voorvlak geklonken nokjes belet wordt. Het uitvallen van de kartets wordt voorkomen door een aan den bovenkant daarvan bevestigden riem. Tegen den binnenkant van het voorvlak zijn dicht bij de ribbe caoutchouc schijfjes geplakt, die bij gesloten kistje tegen het onderste gedeelte van de projectielen aan sluiten en de beweging daarvan beletten. Boven de projectielen liggen de kardoezen, die tegen uitvallen beveiligd zijn door riemen, die aan het tusschenschot vastzitten en van boveii met een knoopsgat over een knopje vatten. De pjjpjes en slagdoppen worden in de daarbij behoorende doosjes geplaatst, in de ruimte boven de kartets. Het kistje wordt gesloten door middel van een aan het bovenvlak bevestigden overval met hangslot en is tegen het indringen van water bij de sluitingsvoegen omgeven met eene strook waterdicht linnen. g. Laad- en bedieningsgereedschappen. Deze komen geheel met die van het veldmaterieel overeen, met dien verstande, dat bij het berggeschut eene kardoestasch behoort, die dient tot berging van den uit het munitiekistje genomen kardoes, en waarin een afzonderlijk taschje voor het kwadrant is aangebracht. Yoor het medevoeren van gereedschappen, als den zundgatopruimer, den opzet, de ruimnaaldde slagdoptaschhet aftrektouw, den knielap en de noodige schroefsleutelsen van reserve- en verwisselstukken, als eene zundgatschroefeen vizierkorrel en afsluitplaten en ringen dienen lederen paktasschen, die op draagpaarden vervoerd worden en daartoe van draagoogen voorzien zijn. Zij worden verder nog met riemen aan den draagbok verbonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 339