331 h. Draagbare smidse. Deze bestaat uit clea vuurhaard met windscherm en blaasvorm den ventilator, de blaaspijp en de beenen. De haard heeft twee inzinkingenwaarvan de eene dient voor het vuur en de andere voor de kolen; in de eerste komt de opening- van den blaasvorm uit. De windplaat dient, wanneer de smidse niet gebruikt wordt, tot deksel van den eigenlijken vuurhaard en wordt bij gebruik in loodrechten stand gebracht en daarin bevestigd. Aan den haard is eene as voor het vliegwiel verbondenhet vlieg wiel heeft aan eene der speken een handvatdatniet gebruikt wordende, afgenomen kan worden en dient om door middel van een riem zonder eind het scheprad van den ventilator in beweging te brengen. De blaaspijp is aan het eene einde steeds verbonden met den ventilator en wordt met het andere over den blaasvorm van den haard geschoven en daaraan bevestigd. Het geheel wordt opgesteld op drie beenen, bestaande uit gasbui zen, die van onderen van een voet voorzien zijntwee lange beenen komen onder den haard, een kort been onder den ventilatorde lange beenen zijn mede door ijzeren stangen aan den ventilator ver bonden. Toetsen wij eindelijk het afgeleverde materieël aan de vooropge stelde eischen, dan blijkt, dat aan alle, met uitzondering alleen van dien omtrent het gebruik van buskruit No. 1, meer dan voldaan isen de door de beproevingscommissie aangevoerde, hierboven mede gedeelde redenen, waarom van dien eisch is afgezien, toonen de onmogelijkheid van het voldoen daaraan zóó afdoende aan, dat zeker Een andere eiscli, waaraan eveneens niet voldaan is, namelijk dat de afsluit- ring in liet sluitstuk en niet in den vuurmond geplaatst zou zijn, is, als van uitslui tend technischen aard, hier buiten beschouwing gebleven. Daaromtrent zij alleen aan- geteekend, dat de fabriekant zich pertinent tegen eene plaatsing van den afsluitring in het sluitstuk verklaarde en voor de deugdzaamheid van het thans geleverde systeem instond. De commissie van beproeving achtte het namelijk, met het oog op de groote practische ondervinding van den fabriekant in deze aangelegenheden, niet verantwoord, aan eigen meening vast te houden, waar deze stond tegen zijn zóó stellig uitgedrukt gevoelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 340