332 niemand den fabriekant of de beproevingscommissie zelve daarvan een verwijt zal maken; bovendien is het niet waarschijnlijk, dat aan den aanmaak van grofkorrelig buskruit van groote dichtheid zoodanige bezwaren verbonden zouden zijn, dat die aanmaak in I.ndië niet zou kunnen geschieden. Vooral nu men daarin op den Nederlandschen buskruitmolen te Muiden volkomen is geslaagd, en dus van daar alle inlichtingen daaromtrent kan verkrijgen, lijdt het geen twijfel of die aanmaak zal ook in Indië zonder bezwaar kunnen plaats hebben. Ter toetsing aan de overige hoofdeischen, zij hier herinnerd, dat volgens het voorkomende onder 1 van de boven opgegeven eischen? het gewicht de limiet van 1140 KG. niet mocht overschrijden, terwijl volgens 4 de aanvankelijke snelheid minstens 400 M. bedragen moest. Bij dit laatste was echter aangeteekend, dat eene vermeerdering van die snelheid, zonder dat de vuurmond te levendig werd, zeer op prijs zou worden gesteld. Het afgeleverde materieel nu heeft een gewicht van 975, dus nog geen 1000 KG., eene aanvankelijke snelheid van 420 M. en staat in trefkans boven het Pruisische lichte veldkanon van 7,85 C. 73, dat 390 KG. weegt; een resultaat, dat schitterend mag keeten, indien ook werkelijk het voorbehoud omtrent de levendigheid van het schiet- gestel bij het bereiken daarvan niet over het hoofd is gezien. Hoe wel over dit laatste punt nog niet uit eigen ondervinding geoordeeld kan worden, zoo mag toch daaromtrent geen twijfel bestaan, daar de commissie van beproeving in haar rapport aanteekent, dat de affuit als schietgestel onberispelijk is. Beschouwt men het materieel buiten verband met de vooropge stelde eischen, dan blijkt, voor zoover thans geoordeeld kan worden, dat wij niet alleen een in volstrekten zin uitstekend veldmaterieel hebben verkregen, maar dat dit ook de vergelijking met de bestaande Europeesche veldartilleriën schitterend doorstaat, daar het in uitwer king boven het Europeesche veldgeschut van gelijk kaliber staat en dit bovendien in lichtheid en manoeuvreervaardigheid zeer ver over treft. In alle vroeger genoemde buitenlandsche tijdschriften wordt dan ook met zeer veel lof van dit materieel als van eene geheel nieuwe uitvinding van de firma Krupp melding gemaakt. Het eenige, wat bij dit materieel twijfel wekt, is de soliditeit van

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 341