333 - het bovenstel van den voorwagen in hoeverre die twijfel gewettigd is en in hoeverre die een gevolg is van ons gewoon zijn aan de af metingen van houten voorwagenkistenin hoeverre in het eerste ge val daarin niet anders verbetering is te brengen dan door verzwa ring van het materieel ,dan wel in hoeverre die verbetering door het in de plaats stellen van houten voorwagenkisten kan worden verkre gen, zijn natuurlijk zaken, die eerst bij de beproeving op het ma- noeuvreerterrein kunnen blijken. Drukken wij ten slotte de hoop uit, dat bij die aanstaande beproe ving op dat terrein geene belangrijke gebreken zullen worden ontdekt, en dat de gunstige verwachtingen, van dit materieel gekoesterd, in alle opzichten gerechtvaardigd mogen worden Het bergmaterieel dient ter beoordeeling met het Zwitsersch ma terieel vergeleken te worden; ook bij dat materieel overtreft de uitkomst, ten minste wat ballistische eigenschappen aangaat, de verwachting, daar een twintig M. meer aanvankelijke snelheid is verkregen dan bij het Zwitsersch kanon, dat tot voorbeeld was ge steld. Bij beschouwing komt het mij echter voor, alsof de eisch van lichtheid bij dat materieel, ten minste bij de affuit, niet zoo zeer als na de uitwerking alles beheerschende voorwaarde op den voorgrond heeft gestaan, als dit bij het veldmaterieel het geval is geweest. De bergaffuit toch is van zwaarder staalplaat dan de veldaffuit en weegt dan ook met raden 164 KG., terwijl het ge wicht van de Zwitsersche affuit slechts 145 KG., bedraagt; een verschil, dat vooral daar, waar de kwestie van gedragen Artillerie ter sprake komt, overwegend kan zijn. Wel staat de verkregen meerdere aanvankelijke snelheid daartegenovermaar het is de vraag of die meerdere aanvankelijke snelheid noodig was, en of zij misschien niet ten koste van de lichtheiddie hier vooral van zoo overwegend belang is, is verkregen. Ook in vergelijking van onze tegenwoordige bergaffuit, die met raden 139 KG., weegt, is de nieuwe alfuit zeer zwaar en dus in dit opzicht zeker in het nadeel. Is die tegenwoordige bergaffuit echter voor het nieuwe geschut onvoldoende sterkdan is alle vergelijking met de stalen affuiten overbodig, en blijft zij verder buiten beschouwing. Dit laatste punt nu acht ik echter niet bewezen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 342