334 wel is vroeger terecht betoogd, dat voor het nieuwe geschut stalen affuiten noodig zouden zijn, maar men moet niet uit het oog verliezen, dat toen steeds werd gedacht aan het gebruik van buskruit N° 1. Xeemt men nu in aanmerking, welke colossale verschillen in atmospheerendruk verkregen werden bij het gebruik van dat buskruit en het thans aangenomene, en bedenkt men daarbij, dat die zooveel geringer druk door het langzamer verbranden van het buskruit niet plotseling ontstaat, maar trapsgewijze wordt bereikt, en dus veel meer drukkend dan botsend op de affuit werktdan acht ik het niet onmogeljjkdat onze tegenwoordige, werkelijk soliede houten bergaf- fuiten tegen de uitwerking van het nieuwe berggeschut bestand zouden blijken te zijn. Mocht men tot eene proef daaromtrent kupneu besluiten, en deze veronderstelling waarheid blijken te zijn, dan zouden de ballistische eigenschappen van den nieuwen vuurmond, in verbinding met de tactische eigenschappen van beweegbaarheid van de tegenwoordige affuit, mijns inziens, een bergmaterieel opleveren, dat aan alle bil lijke eischen voldoet. Moge ook hier de practische beproeving tot een gunstig resultaat leiden NASCHRIFT. Prijsopgave van de voornaamste artikelenbehoorende tot de stalen proef batter ij en der Indische veld- en berg artillerie. 1 veldkanon met sluitstuk, toebehooren en reservestukken. f 1516 1 veldaffuit met toebehooren. 993 1 voorwagen met toebehooren 1011 1 smidswagen met toebehooren 1816 1 bergkanon met sluitstuk, toebehooren en reservestukken. 782 1 bergaffuit met lamoenberrie en toebehooren 629 1 draagbaar munitiekistje 36 1 draagbare smidse met toebehooren 594 1 ringgranaat met schokbuis 4,50 1 granaatkartets met tjjdbuis 8 1 ■V 4 De geheel compleete batterijen, dus met reserveaffuiten en raden, uitgerust met 2750 ringgranaten, 2750 granaatkartetsen, 825 kartetsen en 1 reserve- sluitstuk voor het veld en voor het berggeschut, doch zonder beskruit, hebben te zamen eene som van 74280 gekost. In deze som zijn begrepen de kosten van 10 proefschoten per vuurmond en die van emballage voor eene zeereis. W. BOETJE.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 343