De genesis der Indische legerorganisatie na 181G. {Vervolg. Zie afl. No. 8.) 4° Op "WELKE WIJZE ZAL HET TRANSPORT GESCHIEDEN? a. Van de corpsen zelven? b. Van de na te zenden recruten? Geene zorg moet worden gespaard, om de troepen naar Indie gezond over te voeren. Van de waarheid van dit principe zal men volkomen overtuigd zijn, wanneer in aanmerking wordt genomen, hoeveel ieder man kost, alvorens hij de plaats zijner bestemming bereikt heeft. In de eerste plaats kunnen aan de schepen van oorlog, welke naar Indië worden gezonden, zoo vele manschappen worden medegegeven, als dezelve met gemak kunnen overvoeren. Mogelijk zal Uwe Koninklijke Hoogheid verkiezen om ter formering der marine, alsmede om emploi te maken van oorlogschepen, die er nog aanbanden mogten zijn, eenige van dezelve en flute te armeren, en die als dan tot het overbrengen der troepen te gebruiken. Dit is in 1803 geschied; maar om deze mesure alstoen smakelijk te maken, had men het vooruitzigt, de schepen, beladen met suiker, koffij, specerijen of andere producten onzer koloniën, te zien terugkomen, hetgeen thans waarschijnlijk het geval wel niet zal wezen. Kleine schepen moeten tot deze dienst in alle gevallen worden afgeraden men is er altoos slecht open de kosten zijn zeer groot. Ingehuurde, goede transportschepen, niet onder de vier honderd tonnen, zijnnaar ons inzien, wel de beste vaartuigenwelke men tot het trans porteren der troepen kan emploijeren. Maar wij achten het van het grootste belang, dat er precise en geschikte bepalingen worden gemaakt, omtrent de inrigtingen aan boord. Het oogmerk is, om troepen naar de koloniën over te brengenmen moet gevolgelijk door alle gepaste midde len voor de gezondheid en het welzijn dier troepen zorg dragen, en door

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 344