336 kleine oeconomién op de reis geene ziekten doen geboren worden. Voor al moeten de manschappen op de schepen genoegzame ruimte hebben; door dezelve te digt op elkander te leggen, veroorzaakt men, in warme klimaten, spoedig gevaarlijke en aanstekende ziekten, die, al kosten ze maar het graf aan weinigen, degene, welke overkomen, zoo veel duur der maken. Het volk moet goed worden gespijzigd, en zuurkool en andere antiscorbutique middelen moeten er met ruimte kunnen worden verstrekt. Konde aan het volk dagelijks zekere uitdeeling van wijn worden gedaan zoude zulks zeer voordeelig voor de gezondheid wezen. Dit geene plaats kunnende hebben, zoude mogelijk eene kleine quantiteit zwaar bier kun nen worden verstrekt; dit zou van beste qualiteit, zoo als de brouwers het voor de koloniën prepareren, moeten zijn; in alle gevallen dienen alle mogelijke middelen om het water te verbeteren, steeds op de schepen voorhanden te wezen. Op de Fransche schepen waren de troepen altoos bijzonder slecht, maar hadden het inappreciabel voordeel, 's daags eene zekere hoeveelheid wijn te krijgen. Op de Hollandsche schepen was het over het algemeen ook niet best. Op de Engelsclie schepen alleen kan men zeggen, dat de in- rigtingen aan volmaaktheid grenzen. Wij nemen de vrijheidhierbij sub lett. L. eenige punten te voegen, die bij het formeren van een reglement voor de inrigtingen aan boord der schepen niet geheel ondienstig zullen bevonden worden. (1) De schepen, welke met het transport der armee zullen worden belast, kunnen niet op zich zeiven zeilen, want dan zouden de troepen met zeer kleine gedeelten op Java aankomenhetgeen ongeschikt ware om de koloniën over te nemen. De schepen moeten in smaldeelen of kleine es kaders worden afgezonden; deze zijn verkieslijker dan groote eskaders, omdat die te lange reizen maken. Voor deze smaldeelen moeten er eenige rendez-vous en ververschinsr- O O plaatsen worden bepaaldSt. Croix op Teneriffe heeft maar middelmatige ressources, en is te kort bij Europa om als ververschingplaats te worden aanbevolen; echter zoude het voor eerste rendez-vous kunnen dienen, ingeval de schepen door onvoorziene toevallen van eikanderen waren ge separeerd. Eio Janeiro levert meer ressources op, maar is misschien om andere redenen te ontraden. De Kaap de Goede Hoop) is waarschijnlijk de best mogelijke verver schingplaats, maar het aandoen der baai is altoos vergezeld van gevaren, en het verlengt zonderling de reis; over dit punt zoude men adviseren, dat het Departement van Marine worde gehoord.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 345