337 Over liet transport van troepen handelende, alsmede over de middelen, die daartoe gebezigd kunnen worden, vermeenen wij een punt te moeten aanroeren, hetgeen wel is waar niet tot onze commissie behoort, maar naar ons inzien daarmede in een dadelijk verband staat, namelijk de benoodigde Marine voor de koloniën. De Javctsche zeëen worden ten allen tijde door eene menigte zeeroovers onveilig gemaakt; in de laatste jaren, dat wij de koloniën bezaten, zijn die zeer sterk toegenomen; het is dierhalve noodzakelijk, dat het Gou vernement in Indië eene zeemagt ter zijner beschikking hebbe, ten einde die zeeschuimers te kunnen beteugelen en den handel te beschermen. (2) De vaartuigen, die daartoe moeten worden geëmploijeerd, kunnen allen in Indie worden gebouwd. Er is hout in de kolonie, alsmede vele an dere behoeftenmaar het zal in de eerste plaats noodig wezeneen kundig scheeps-constructeur en onder-constructeur naar Java te zenden. Door het gemis van dien heeft men in vorige tijden eene menigte pro jecten moeten aannemen, welke, na zware onkosten te hebben veroor zaakt, aan het oogmerk niet hebben voldaan. Het zal vervolgens ook nuttig zijn, eene quantiteit zeildoek, ligt touwwerk voor schoten en vallen, teer en eenige andere objecten derwaarts te zenden; anker-tou wen kunnen voor die vaartuigen aldaar worden aangemaakt. Tot het commanderen en bemannen dier kieltjes, moeten er ook zee officieren, mitsgaders onder-officieren en matrozen, derwaarts worden ge zonden. Bevorens bestond er op Java eene koloniale marine; dan dit was het overblijfsel eener verouderde inrigting der Oost-Indische Compag nie. "Wij vermeenen, dat dusdanige permanente Marine in de kolonie als nu onnoodig is, en dat het oogmerk beter bereikt zal worden, indien eenige jonge en knappe officieren uit het vaste corps tot deze dienst wierden gedispeciëerd, en gesteld onder de directe bevelen van den Gouverneur-Generaal. Ten dezen opzigte zoude het Departement van Marine mede kunnen worden gehoord. (3) Iiet is tevens ook van belangdat met de reeders der in te huren transportschepen duidelijke contracten worden aangegaan, waaruit het Gouvernement in Indië volledig geautoriseerd en gemagtigd wordt, om de schepen naar Japan of elders, des noodig oordeelende, te kunnen emploijeren; de alhier aangegane contracten moeten niet alleen bepalen de vrachten der schepen voor eene reis naar Java en retour, maar zelfs hoeveel maandelijks zal worden betaald, ingeval dezelve tot andere dien sten in de koloniën worden aangehouden. Om het artikel, hetwelk wij verhandelen, te eindigen, zullen wij hier 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 346