341 onbekend van hetgeen onze troepen wedervaart. Daarom bebooren onze plannen zoo geheim mogelijk ontworpen te worden. Yóórdat de colonne tot den afmarsch gereed ismoest eigenlijk behalve den commandeerenden officier en zijn staf, niemand weten in welke richting zij geleid zal wor den. Zoodoende zal dit ook voor den vijand een geheim blijven. Goede, intelligente, spionnen moet men flink beloonen. Is het verblijf des vijands bekend, dan trachte men hem onverhoeds op het lijf te val len; in de voorbereiding daartoe zij men voorzichtig, in de uitvoering stout. Soms kan ofschoon daaraan vele bezwaren verbonden zijn een nachtmarsch dienstig zijn. Nachtmarschen zijn echter alleen voor korte afstanden uitvoerbaar, als men geene rivieren moet overgaan met de kans om bruggen vernield, de wegen op verschillende plaatsen onbruikbaar gemaakt, défilés door verhakkingen afgesloten en den grond hier en daar met randjoe's beplant te vinden. Lage rijstlandenwaar het vernielen der wegen zoo gemakkelijk iszijn voor een marcheerenden troep vaak een groot kwaad, daar die velden het grootste gedeelte van het jaar geinun- deerd of minstens doorwaterd zijn. Staat de padi hoog, dan is een marsch over dat terrein uiterst moeilijk en afmattend. Op hoogere velden, waar het gemis van een weg minder gevoelig zoude zijn, spaart zich de In lander veelal de moeite van geheele vernieling en bepaalt hij zich tot het maken van doorsnijdingen op plaatsenwaar zij het meest hinderen. Groote, diepe rivieren zullen vaak prauwen opleveren. Twee, drie of vier naast el kander geplaatst en met sasak's overdekt, zullen voor den overtocht der colonne goede diensten bewijzen. Als de marsch der colonne echter niet zoo geheim mogelijk plaats heeft, zal men geene enkele prauw vinden. Minder diepe en breede rivieren kunnen bij niet bijzonder hooge zwelling- waadbaar zijn, maar kunnen, bij gebrek aan overgangsmiddelen, toch nog zeer veel oponthoud veroorzaken door hare vaak steile oevers. Bij gebrek aan prauwen voor den overtocht van niet zeer snel stroomende rivieren kan men van bamboezen vlotten gebruik maken. Inlanders zijn vaak in het overwinnen van hindernissen van dezen en anderen aard vindingrijk; maar men moet hen veelal kalm hun gang laten gang en nooit wijzer willen zijn, daar de Europeanen in dat opzichtbij hen ver geleken, onbeholpen zijn. Als de Inlander ons zegt, dat de overtocht mogelijk is, weet hij ook de middelen daarvoor te verschaffen. Het opbreken in den vroegen morgen om op marsch te gaanis het verkieslijkstemaar hoe vroeg ook, men laat geen troep marcheéren, alvorens den Europeaan zijn geliefden borrel te hebben gegeven. Bust dc troep en gebruikt de colonne haar maaltijddan is het ook onschade-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 350