845 het onzekere wordt gehouden. Daarom moet men de in het gebergte gelegen kampong's zoo veel mogelijk vermijden of, als dit niet kan,'s nachts voorbij trekken. Dikwijls zal men het spoor des vijands verliezen; maar dan halt gehouden en eerst door spionnen trachten te weten te komen, waar hij is, om zijne vervolging verder te kunnen voortzetten. Snelle marschen zullen hem vermoeien. En in den vroegen morgen overvalle men hem weder, zoo dit mogelijk is. De weinigeovergebleven strijders zullen zich langzamerhand van zeiven verstrooien, zoodra het hun aan leeftocht begint te mangelen, en daarvan zijn zij gewoonlijk niet ruim voorzien. En do hoofden zoo zij wederom ontsnappen, van hunne paar den beroofd, van hunne vrouwen gescheiden, ten prooi aan de dringend ste behoeften en in de wildernissen in gestadige vrees en onrust verkee- rende, zullen er eindelijk op bedacht wordenin onderwerping te komen. Zoo voerde men van 1825 1830 op Java oorlog volgens den Gene raal Buschkens. X. Mitrailleurs te velde. De schrijver van het opstel over de wenschelijkheid der „invoering eener mitrailleuse bij de Indische Infanterie," opgenomen in Xo. 6 van dezen jaargang, doet in het slot van dat opstel een beroep op gedachten- wisseling over dat onderwerp bij de lezers van dit tij dschrift. Zoowel om gehoor te geven aan die uitnoodigingals om de waarheid te getuigen tegenover den te goeden dunk, door nog vele officieren van verschillende wapens gekoesterd omtrent de vuuruitwerking en de bruik baarheid te velde van den mitrailleur sedert 1873 wordt dit oorlogs wapen in de desbetreffende verslagen tot het mannelijk geslacht gere kend acht ik de volgende regelen niet ondienstig. Het 7° deel der „Verslagen, rapporten en memorién omtrent militaire onderwerpen," uitgegeven door het Nederlandse! Departement van Oorlog, bevat een volledig verslag eener buitengewone commissie van proefne ming, omtrent de beproeving der mitrailleurs Christophe-Montigny Palm- crantz- Winborg en Gattlingcn bespreekt terloops den mitrailleur Petin- Gaudet, welke in hoofdzaak geleek op de door de Franschen in den oor log van 1870 71 gebezigde schrootkanons. Dit verslag toont aan, dat bij de, op het strand van Scheveningen, ge nomen proeven, de eerstgenoemde mitrailleur het best voldeed, bij gebruik der voor ons leger bestaande munitie. Daarom werden ook in den loop

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 354