347 eischen zij ongeveer evenveel aan bedieningsmanschappen en trekpaarden als de veldkanonsterwijl het terrein aan hun vervoer dezelfde bezwaren stelt, die bij de veldkanons worden ondervonden; voor een veldkanon zou dus een mitrailleur in plaats kunnen komen. 2. Terwijl een veldkanon gebruikt kan worden tegen gedekte, zoowel als niet gedekte troepenmassa's daar het kan beschikken zoowel over directe als indirecte schoten alsmede tot opruiming van hindernissen als huizen, boomversperringen, barricades en dergelijke, en dit tot op vol doende groote afstanden, dus in bijna alle voorkomende gevallen, met vrucht kan worden gebezigd, kan de mitrailleur slechts in één geval met voordeel worden aangewendnamelijk tegen ongedekte troepenmassa's, op een afstand van hoogstens 900 M. 3. Terwijl het veldkanon weinig onderhoud en slechts zelden eene kleine herstelling door den medegevoerden opruimer behoeft, eischt de mi trailleur voortdurend goed onderhoud eu vele, dikwerf moeilijkeherstel lingen aan de vele kleine onderdeelen van zijn sluitstuk. "Waren reeds deze verschillen voldoende om in Nederland te doen beslissen, dat de mitrailleur geen enkel veldkanon mocht verdringenvoor Indië komt hier nog bij, dat het oorlogsterrein van verreweg de meeste expeditiën slechts het lichte, smalsporende bergmaterieel toelaat. Voor Indië kan dus als regel gelden, dat in verreweg de meeste ge vallen het medevoeren en het gebruik van mitrailleurs te velde door het voor die vuurmonden onbegaanbare en voor hunne vuuruitwerking te bedekte oorlogsterrein onmogelijk wordt gemaakt; terwijl voor de enkele overblijvende gevallen de hiervoren genoemde voordeelen van het veld kanon boven den mitrailleur blijven bestaan, en daarom het medevoeren van veldkanons in stede van mitrailleurs wenschelijk maken. De mitrailleur kan dus in Indië, te velde, niet met voordeel worden gebruikt, maar alleen in vestingen en forten eene goede operatieplaats vinden. Alsnu overgaande tot de behandeling van het in hoofde genoemd op stel de invoering bepleitende van een mitrailleur bij de Indische Infan terie, ten einde met dit wapen de weinige uitwerking van het vuur eener infanterie-colonne te kunnen aanvullen, vinden wij daarin de volgende drie gedachten samengekoppeld: 1. Ons infanterievuur heeft te velde weinig uitwerking. 2. Een mitrailleur, ingedeeld bij eene colonne of patrouille, kan door zijne krachtige vuuruitwerking een grooten steun geven,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 356