348 3. Deze mitrailleur dient zoodanig te zijn, dat hijdoor één man me degevoerd, de colonne of patrouille overal kan volgen. Om aan do sub 3 gestelde voorwaarde te kunnen voldoen, dient, vol gens dat opsteldeze mitrailleurdie niets meer heeft van de hiervoren besproken mitrailleurste voldoen aan de eischen van voldoende licht, om gemakkelijk verplaatsbaar te zijn, en toch nog eene redelijke vuuruit- werking te hebben, en zou hij daarom moeten bestaan uit een lichten, ijzeren kruiwagen in geraamte, waarop een aantal loopenlagen, omgeven met een mantel van zwaar ijzerblik't geheel wegende ongeveer 30 a 40 KG., en door één man te kruien; de trompen der loopen 0,50 a 0,75 M. boven den grond gelegen. De schrijver acht de constructie van zoodanig vuurwapen mogelijk, en het medevoeren er van gewenscht. Tenzij de constructie van laatstbcdoelden mitrailleur eene uitvinding mocht blijken te zijn, een patent daarop genomen overwaardig, acht ik 't niet mogeiijk, een vuurwapen volgens bovenstaande omschrijving te vervaardigen, dat aan nauwelijks voldoende stevigheid in constructie, zóó weinig gewicht kan paren. Volgens den „Instructie-Inventaris" der Artillerie, weegt een gewone houten kruiwagen met ijzeren as en rad 36 KG. Vervangt men het houtwerk daarvan door een geraamte van plat staafijzer, en wordt hierop aangebracht het ijzerwerk, benoodigd om aan den bus met loopen zoo wel elevatie als de beweging voor de spreiding te kunnen geven, als mede een kalf met stelschroef en moer, alles zóó licht als de noodige stevigheid maar eenigszins toelaat, dan wordt reeds een gewicht van minstens 50 KG. verkregen. Hierbij komen nog de gewichten van bijv. een twaalftal loopen, ieder van 2,25 KG.van den mantel van dun plaatijzer, het sluitstuk, de inrichting tot het geven van spreiding en de tappen, te zamen minstens 50 KG. bedragendewaardoor het geheel, zonder vulplaten of munitie, reeds een gewicht van minstens 100 KG. zou hebben. Zou 't al mogelijk zijn, een kruiwagen-mitrailleur van dat geringe gewicht te vervaardigen, de stabiliteit en het weêrstandsvermogen te gen schokken en ruwe behandeling op marschen over geaccidenteerde terreinen zouden bij zoodanigen toestel vermoedelijk nog al wat te wenschen overlaten. Van den bestaanden mitrailleur Christoplie-Montigny weegt, volgens het „Beknopt Overzicht van proeven en oefeningen, welke in de jaren 187273 hebben plaats gehad", de vuurmonden, bevattende 37 loopen, 206 KG., de houten affuit, zonder patronen en kistjes, 319 KG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 357