349 Een kruiwagen-mitrailleur zou dus, ook bij gebruik van staafstaal, in stede van staafijzer, eerder meer dan minder gewicht hebben dan hetgeen hier- voren op 100 KG. werd geschat. Het kruien door één man van zulk een zwaren kruiwagen, die den last, zoover als doenlijk is, naar voren, boven het rad, brengende toch nog minstens 30 KG. draagkracht van den kruier zou eischen en daar alles bij den marsch op slechts één rad draagt telkens tot kantelen ge neigd zal zijn, bij eene marcheerende colonne, en dan nog wel over onze Indische oorlogsterreinen, is niet mogelijk. Om de colonne te kunnen volgenzouden minstens 2 man voor het trekken en 1 man (wiens betrekking hem zeker geene benijders zou op leveren) voor het van achteren lichten en verder in evenwicht houden van den kruiwagen gebezigd moeten worden, en tevens eene reserve van evenveel manschappen ter afwisseling moeten worden ingedeeld, die, bij reeds weinig moeilijke terreinen aanhoudend de 3 eerstbedoelden zouden moeten hel pen. Yoor het medevoeren der munitie, de vulplaten en den vultoestel dienen dan weer andere manschappen. Een compleet uitgeruste kruiwa gen-mitrailleur onttrekt dus vele manschappen aan de infanteriecolonne. Moet het medevoeren van vulplaten en vultoestel worden nagelaten, om draagkrachten te besparen, dan geschiedt dat ten koste van de snelheid van laden en vuren, een voordeel der achterlaad vuur wapens. Wordt het aan tal loopen van zoodanigen kruiwagen-mitrailleur verminderddan wordt hierdoor de vuuruitwerking verminderd, terwijl op het gewicht van den toestel slechts dat der weggelaten loopen wordt gewonnen. Voor het me devoeren van den kruiwagen-mitrailleur zouden bezwaarlijk koelies kun nen worden gebezigd, zoo deze niet te voren geoefend worden in het han- teeren van den betrekkelijk zwaren, gereedelijk kantelenden toestel. Op zijn best genomen, zou dus een deel der infanteriecolonne of pa trouille worden gebruikt om met veel moeite een toestel mede te voeren, die aanzienlijk minder goede uitkomsten kan opleveren dan een kanon van 8cm Berg, dat, bij gebruik van den handlamoen, zonder paarden en met evenveel bedieningsmanschappen als voor den kruiwagen-mitrailleur ver- eischt, kan worden medegevoerd en dan vermoedelijk minder vertra gingen in den marsch der colonne zou veroorzaken, dank zij de grootere stabiliteit en stevigheid van de bergaffuit. Blijkt nu het, van het besproken opstel, sub 3 gestelde denkbeeld eene niet te verwezenlijken fantaisie te zijn, zoo vervalt, door het hiervoren- staande vergelijken van een mitrailleur met een veldkanon, de noodzake lijkheid om het sub 2 geplaatste denkbeeld te bespreken, en blijft dus

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 358