- 356 uitgebreid, ais noodig is om dat zoo onmisbare dienstvak aan zijne be stemming te doen beantwoorden. Alleen de Kapiteindie volgens de bepalingen bestemd is om met bij zondere opdrachten belast te wordenheeft werkzaamheden van voorberei denden aard. Hem is opgedragen zich met de chefs van staven in de militaire afdeelingen op Java in commissie te stellen, ten einde gegevens te verzamelen met het oog op een oorlog met een Europeeschen vijand. Op het gebied der voorbereiding tegen een Europeeschen vijand is dus eene schrede voorwaarts gedaanmaar in voorbereiding tegen de Inland- sclie vijanden een werk van colossalen omvang kan men nog geen stap verder zijn. De Heer De Waal, het zij nogmaals gezegd, make zich dus geene illusiën. Als weder eene groote expeditie moet worden uitgerust, zijn wij even ver als in 1864, en verkeeren wij in denzelfden toestand als vóór den Atjehschen oorlog. Het nog onontgonnen gebied waarop de Indische Generale staf moet werkzaam zijn, heeft een colossalen omvang. Om van den omvang dier werkzaamheden een indruk te krijgenstelle men zich voor, dat de oppervlakte van het Nederlandsch gebied in Oost- Indië door den Luitenant ter zee Melvill van Carnbée berekend werd op 28923,2 geographische mijlen, dat is 48 maal grooter dan de oppervlakte van het koningrijk der Nederlanden in Europadat verder dat gebied bestaat uit tal van eilandendie voor een groot deel weêr in verschillende rijken gesplitst zijn; dat eindelijk al die rijken afzonderlijk in beschouwing moeten worden genomen. Men bedenke verder, dat om de noodige gegevens omtrent al die rijken te verkrijgen, men niet, zooals in Nederland ten opzichte van Frankrijk en Duitschland kan geschieden, de laatste werken over die rijken slechts behoeft op te slaan en daarbij uitmuntend uitgevoerde kaarten kan raad plegen, maar dat men den geheelen inhoud moet doorwerken van archiefkas ten waarin verslagen en archieven van vroegere expeditionrapporten van patrouillecommandantenwegverkenningenadviezen van militaire en civiele autoriteiten over vermindering van bezetting van het gewest of over de opheffing van vroeger bestaande versterkingen, verslagen, rap- Porten en aanteekeningen der ambtenaren van het Civiel bestuur en van officieren der Zeemacht, enz., enz., zijn opgeborgen, om ten slotte na be studeering, schifting en vergelijking van al die bronnen, die elkander dikwijls weêrspreken, veelmalen nog weinig resultaat te erlangen, zoodat men de gegevens, die dan verkregen worden, nog moet toetsen aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 365