357 en aanvullen door eigen onderzoek of door inlichtingen van spionnen, die ook in tijd van vrede door den Generalen staf moeten gebezigd worden. Berst nadat men zoodoende getracht heeft, een beeld te vormen van den topographischen, ethnograpliisehen en politieken toestand van het rijk, dat men behandelt, een beeld, dat nog altijd zeer onvolkomen zal zijn, kan men er toe overgaan, het weerstandsvermogen van het volk te schatten, de middelen te bepalen,die op politiek gebied kunnen worden aangewend, om dat weêr- standsvermogen te schokken, en eindelijk het operatieplan te ontwerpen voor eene toekomstige expeditie. Uit het voorgaande blijkt voldoende, dat het onmogelijk is, te bepalen, hoeveel officieren van den Generalen staf noodig zouden zijn, om binnen een zeker aantal jaren uitgewerkte memoriên te vervaardigenbetreffende alle deelen van den archipel: het aantal zal echter groot moeten zijn, wanneer men op verschillende punten met de rijken, die uit een politiek oogpunt het meest de aandacht verdienen, wil aanvangen en binnen een niet al te groot tijdsverloop wil klaar komen. Tal van jaren zullen er echter toch nog moeten verloopen, eer de Ge nerale staf in Ned.-Indië op de vraag naar de middelen, die noodig zijn om eenig volk te onderwerpen en het operatieplan, dat daarbij moet worden gevolgd, kan antwoorden: „Die worden gevonden in loket No.plank No.kast No Ten einde de taak van voorbereiding met kracht te kunnen aanvangen, zou de formatie en indeeling van het Hoofdbureau van den Generalen staf naar onze meening moeten zijn als volgt: Hoofdbureau. 1 Generaal-Majoorchef van den Generalen staf, die tevens bij afwezigheid of ziekte van den Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog, dezen tijdelijk vervangt, 1 Kapitein toegevoegd aan den chef. le Bureau. 1 Majoor, chef, 1 Kapitein, 2e Bureau. 1 Kolonelchef, Sectie a. Java en Madoera; Vreemde mogend heden en hare koloniënbehalve de SpaanscheKleine Soenda-eilanden, Soem- ba en Soembawa 1 1 Luitenant-Kolonel 2 Kapiteins.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 366