362 jongelieden, die nu in den handel en op landelijke ondernemingen eene betrekking zoeken, zouden dan het officierscorps versterkenen Neder- landsch-Indië zelf daardoor voor een deel in do behoefte aan officieren kunnen voorzien. De aanvraag om officieren aan Nederland behoefde dan niet zulk een hoog cijfer te bereiken, en een onmiddelijk gevolg er van zou zijn, dat in het moederland de eischen om buiten de Militaire Academie den officiersrang bij het Nederlandseh-Indische leger te verkrijgen, aan merkelijk hooger konden worden gesteld. De voordeelen, die eene inrichting voor middelbaar militair onderwijs in Nederlandsch-Indié voor het leger zou afwerpen, kunnen dan ook niet te hoog geschat worden, en bepalen zich bovendien niet alleen tot die, welke wij hierboven opgesomd hebben. De opleiding tot officier bepaalt toch niet alleen de waarde van een officierscorps, maar vooral ook de wijze, waarop de eenmaal aangevan gen studiën worden voortgezet. Do onverpoosde arbeid nu, die van den Indischen officier in bijna alle betrekkingen wordt gevorderd; de vele overplaatsingen, die zijn deel zijn en het feit, dat sedert tientallen van jaren steeds een gedeelte van het leger op expeditie is of aan krijgstochten deel neemt, beeft ten gevolge, dat van den Indischen officier meer inspanning dan elders gevorderd wordt, om door gezette studie op de hoogte van zijne taak te blijven. Waren nu in Indië voor een deel de militaire inrichtingen van onder wijs gevestigd, dan zouden deze voor een aantal officieren de gelegenheid openen, om als leeraar bij die inrichtingen op te treden, en zoo eenige jaren geheel aan de studie te wijden. En niet alleen voor de officieren, aan die inrichtingen verbonden, zou die studie nut afwerpen, maar ook voor de anderen zou zij een belangrijk voordeel opleveren. Studie van den een wekt lust tot studie bij den ander, daar maar weinigen genegen zijn, in geschiktheid bij de overigen achter te staan. Bovendien zou aan zulke inrichtingen de ervaring, op het oorlogsterrein opgedaan, worden verwerkt, en binnen korten tijd, ten nutte van allen, de eischen, die Indische terreinen en toestanden aan de oorlogsvoering stellenin voorschriften worden samengevat. De gunstige invloed, dien inrichtingen van militair onderwijs op het geheele leger uitoefenenis dan ook eene der hoofdredenenwaarom wij tevens het oprichten eener Stafschool in Nederlandsch-Indië bepaald noodig achten. De Staf-, later Krijgsschool in Nederland heeft niet alleen voordeelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 371