375 geest wil brengen en onderhoudenin de allereerste plaats moet letten op het kader onderofficieren en korporaals. Wanneer dat kader doordrongen is van een goed begrip van discipline en subordinatie en wanneer het bezield is met den waren krijgsmansgeest, dan kan het niet anders of dit moet den meest heilzamen invloed uitoefenen op het geheele leger; want den officier zal daardoor het bevelenden soldaat het gehoorzamen gemakkelijker vallen. Men noemt het kader zoo dikwijls den schalcel, die beide elementen van elk leger vereenigt, en men zal gemakkelijk inzien, waarom die schakel soliede moet wezen. Wie eenige jaren in het Indische leger gediend heeft, zal moeten toestemmendat aan het infanteriekader veel ontbreektniet alleen wat theoretische en practische vormingmaar ook wat degelijke flinke militaire begrippen betreft. Hoe die vorming thans nog is, weten wij allen. We maken ons dus niet aan overdrijving schuldig, met te beweren, dat de ondervinding van jaren geleerd moet hebben, dat de opleiding van mindere militairen tot korporaal en onderofficier zoo als die tot dusverre bij de corpsen in Indië plaats heeft, veel te wenschen overlaat. Meermalen is beproefd, daarin verbetering te bren gen; doch te vergeefs: het doel, dat men beoogde, werd niet bereikt. Eindelijk kwam men in 1871 op den goeden weg, toen de Gene raal Kroesen zijne Kaderschool Yoor de Infanterie oprichtte. Aan vankelijk dienden daarvoor 1 Europeesche en 1 Inlandsche compag nie van het 10e bataljon Infanterie te Meester-Cornells. Later- van 1872 tot 1873 bestond zij uit 2 Europeesche en 1 Inland sche comp. van gezegd bataljon. En die maatregel heeft wel goede resultaten opgeleverdhoe kort de Kaderschool ook bestaan moge hebben en van zekere zijde zelfs beweerd werd, dat de door den Generaal Kroesen gewilde vorming van kader practiseh onuitvoer baar was! Waarop de laatste formatie der Kaderschool gebaseerd was, weten we niet. Op de gemiddelde jaarlijksche behoefte aan kader voor de Infanterie minus de gemiddelde jaarlijksche uitzending door Nederland van infanteriekader? Neen, want de corpsen bleven, bij het bestaan der Kaderschool, in de behoefte aan kader op de oude wijze die niet goed was voorzien. Drie compagniën Kaderschool zijn dus

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 384