379 doel, dat hier beoogd wordt, ooit iets goeds te maken zoude zijn. Yan het kader en de soldaten worden in Indië zeer zware diensten gevorderd, en deze, wij weten het allen, werken slecht op het aan de Corpsscholen gegeven onderwijs. Daarin verandering te brengen, 't is zoo dikwijls beproefd, is eene vrome wensch. Denk slechts aan de garnizoensdienst en hare eischenOver hoe weinig middelen be schikt men! Hoe is verder het onderwijzend personeel aan die scholen vaak? Aan welke talrijke mutatiën zijn zij niet vaak bloot gesteld? Hoe dikwijls verandert het corps daarbij van chef, met geheel andere beginselen en inzichten? Is er zoodoende sprake van eenige richting, van eenig beginsel bij zulk een onderwijs? Stabi liteit bezit het in 'tgeheel niet! En die eischen behooren toch ge steld te worden bij de opleiding en vorming van kader? Daarom wer den de Corpsscholen bij de Artillerie opgeheven en door Kaderscho- len vervangen. Neen, hopen en bidden wij, dat zij ook bij de In fanterie spoedig opgeheven mogen worden! Yoor instructeurs en leerlingen beiden, zijn ze eene plaag, eene corvee, eene penitentie. Resultaten weinigBestaat de Kaderschool der Infanterie eenmaal, dan behoeft niemand gedwongen of vrijwillig meer naar eene Corpsschool te gaan. Wil een soldaat of een korporaalEur. of niet- Eur., op avancement dienen, men zende hem, mits zijn gedrag daartegen geen beletsel oplevert, naar de Kaderschoolop de tijdstip pen, dat daar élèves worden aangenomen. Eenmaal bij het corps zijnde, moet er voor hem van geene school meer sprake zijn. Wat de wetenschappelijke bijeenkomsten voor de officieren kunnen en moe ten zijn, moeten de theoriën voor het kader wezen. Meer niets. De Corpsscholen kunnen dan opgeheven worden, waardoor f 0,25 X 30000 7500 bezuinigd wordt. Men heeft ook voorgesteld, om de depótbataljons dienstbaar te maken tot kadervormingDat denkbeeld huldigen wij niet. Militai re instellingen a double usage deugen niet. Of het eene of het andere, waarvoor zij moeten dienen, praedomineert, natuurlijk ton koste van het eene of hot andere. Depótbataljons moeten recruten tot soldaat vormen, meer niet s. v. p. Die taak is reeds zwaar genoog, al is de „Yoorloopige instructie betreffende de depótbataljons" nog al humaan gesteld en al bestaat er tot heden ten dage drie jaien

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 388