380 na dato nog geon behoorlijk stelsel van recrutenopleiding bij de vier depótbataljons. Het kader, dat uit Nederland voor het Indische leger komt, kan in twee categoriën verdeeld worden: a, kader, dat soms met eene, voor het Nederlandsche leger niet gemotiveerde graadsverhooging bjj het Indische leger wordt overgeplaatst; en h. kader, dat speciaal voor het Indische leger wordt opgeleid bij het Instructie-bataljon te Kampen. De laatst bedoelde wijze van opleiding bestaat reeds lang, even als voor het kader der Artillerie van het Indische leger bij de Ar tillerie-instructiecompagnie te Schoonhoven en voor het kader der Indische Genie bij het bataljon mineurs en sapeurs in Nederland. Die opleiding bij het Instructie-bataljon voor infanteriekader laat, bij de opleiding voor kader in Indië aan de Corpsscholen vergeleken, zeker zeer weinig te wenschen over, maar ze levert weinig op. Aan de hierboven genoemde „Notes" ontleenen wijdat van 1875 1876 bij dat bataljon speciaal voor de Indische Infanterie werden opgeleid (zie 3 van het aan de Staten-Generaal ingediend verslag over 18(5- 1876 betreffende het hooger, middelbaar en lager onderwijs in Nederland) 3 sergeanten en fouriers en 4 korporaals! Summa summarum 7, terwijl het toegestane aantal 100 bedraagtWat als derde categorie van kaderbron te beschouwen voor Indië uit Neder land in Harderwijk vóór het vertrek naar Indië fluks gegaloneerd wordtzou op het tooneel bij figuranten als kader zeer goed dienst doen. Beschouwen wij thans het Inlandscli kader der Infanterie, die zebra's in goud of geel katoen galon, die onsterfelijke gestreepte peies nobles ook in den booze, helaas! van de compagnie, die men korpotaals en sergeanten noemt't is waar geene Europeesche korporaals en sergeantendie men in vroegere jaren zóó laag taxeerde dat enkele chefs er geen bezwaar in zagenze door Europeanen van lageren graad te doen commandeeren. Generaal Kroesen was het al weder, die dat doodend militair beginsel den kop indrukte. Hij releveerde het lnlandsch kader en kweekte daarbij initiatief aan, wetendedat zoo als onze krijgsgeschiedenis dit zoo vaak geleerd heeft ook de Inlander daarvoordoor ontwikkelingzeer goed

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 389