381 vatbaar isgetuige een sergeant Sosmitowiens naam vereeuwigd is een sergeant Kamidineen korporaal Bono di Kromo en anderen zijner landgenooten uit den Bandjermasingschen krijg. En Atjeli dan Wij vernamen, dat bij de bestorming van de groote mesigit op 6 Ja nuari 1874, een Amboineesch sergeant, ziende, dat de commandant zijner nevensectie Europeaneneen luitenant zijnde en tot eene andere compag nie dan de zijne belioorendeuit eigen beweging bij den stormaanval het vereenigd commando der twee sectiën op zich nam, toen de luitenantten einde raad, dat zijne manschappen hunne patronen vóór de bestorming reeds verschoten haddennaar een kameraad ging om munitie te vragen. Yan het Amboineesche kader willen wij echter niet spreken. Ook het Afrïkaansche kaderdat op Java geboren is is nog zoo kwaad niet. YVe hebben hier op het oog het gros van ons niet-Europeesch kaderd. z. de gewone Inlanders. En hoewel wij korporaals en sergeanten gekend hebben, die als instructeur op de (dorpsschool als instructeur voor Europeesciie recruten en als een geroutineerd commandant der „strafpelotons" voor den besten Europeeschen graad- genoot niet behoefden onder te doen (we denken hierbij met genoegen terug aan den tijd, toen het 9e bataljon onder den Majoor K. Van der Heijden zijn Inlandschen sergeant Sarikan, het 12e bataljon onder den Majoor Engel zjjn Inlandschen korporaal Bambanghet 10e bataljon onder den Majoor M. C. E. Buempol zijn Inlandschen korporaal Santri, de eerste een Javaande tweede een Madoerees de derde een Maleijerhad, die, zoo als men ze ook bij andere ba taljons zal aangetroffen hebben, sieraden van het kader waren; maar deze zijn uitzonderingenhet gros van het Inlandsen kader kan op den naam van kader geene aanspraak maken. Zoo iemand daarvan overtuigd washet was de Generaal Kroesendie van dat kader iets maken wilde. IIij wist wat de pépinière was en nog is van dat kader, en met welke eischen zijne voorgangers zich tevreden hadden gesteld eischen, die nu nog nergens behoorlijk geformuleerd zijnDe Alge- meene Order N° 5 van 1868 geldt toch alleen voor Europeesch kader. Hij liet dus door de oprichting der Kaderschool van 1871 1873 te Meester-Cornells niet alleen die eischen aanmerkelijk verhoogen en behoorlijk reglementeerenmaar hij zocht te gelijk naar eCne goede pépinièrehij wilde de bestaande middelen vermeerderenverbeteren

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 390