382 waardoor dat kader verkregen moest worden. Hij dachtcomment se fondent les institutions militaires en heg m te organiseeren. Elk heg in van een werk heeft zijne eigenaardige gebreken; zoo ook het zijne; maar hij begon ten minste, en dat reeds is verdienstelijktoen anderen sluimerden. Hij zocht die pépinière ook in de hinderen der Inlandsclie militaireneen denkbeeld, dat Trocliu in 1878 voor het Fransche leger in zijne beschouwingen over les families militaires aanbeval. De Generaal Kroesen begon in 1871 de aandacht der militaire autori teiten te vestigen op de toen plaats gehad hebbende regeling van het Gouvcrncmcnts-jfn/awc/sc/t onderwijs en beval1 hun aan om het schoolgaan der soldatenkinderen in het algemeen steeds aan te moe digen. Toen daarmede bij verschillende corpsen gunstige resultaten verkregen waren, werden de Corpsscholen door het Legerbestuur opengesteld voor de zonen van Europeesche, Afrikaansche, Amhoi- neesche en Inlandsclie onderofficieren en minderen, die niet in de gelegenheid zijn, het onderwijs op de Europeesche en Inlandsclie scholen bij te wonen, hetzij omdat zich ter plaatse geene zoodanige scholen bevinden, hetzij omdat de ouders volgens de deswege vigeerende bepalingen niet in de termen vallen van kostelooze toelating hunner kinderen op de gouvernements-scholen en niet bij machte zijn, de kosten van het onderricht op deze scholen te bestrijdenwelk laatste aan de beoordeeling en beslissing van den plaatselijken corps- of detachementscommandant is overgelaten. Het was in het jaar 1870, dat, terwijl de Majoor Van der Heijden het 9C bataljon commandeerde, de eerste Kinderschool bij de Corpsscliool onder de leiding van den Kapitein Janssenden 2en Luitenant Van der Pant en den Inlandschen sergeant Sarikan werd opgericht. Met gebrekkige middelen begonnen, maar aangemoedigd door chefsdie het werk hunner ondergeschikten waardeerdenmocht het aan die kinderen gegeven onderwijs spoedig vruchten dragenen als wij ons nog herinnerenhoe weldra dio knapen vlugger en beter leerden cijferen dan volwassen Hollandsche soldaten en korporaalsen hoe zijniet lang daarnadank zij de practische en duidelijke methode van den Inlandschen sergeant Sari- kan in de tiendeelige breuken en het metrieke stelsel van maten, ge wichten en munten op de voor Inlanders beste wijze even goed t'huis waren, dan begrijpen wij thansnegen jaren ouder gewordenwaarom

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 391