394 By de koppeling der nieuwe ladders sluit het bovengedeelte van den onder-vóórladder op de sporten en tusschen de boomen van den bo ven-achter ladder en steunt met eene lip tegen het vooruitstekende gedeelte van den wat dikker dan de overige sporten genomen 5en sport van dezen ladder; tusschen den 4en en 5™ sport zijn op alle boomen gevlochten rottanstroppen van 6 cM. breedte gestoken voor de bevestiging der daar ter plaatse komende onder- en boveneinden der boomen van boven- en onder ladders. De toepassing van stroppen heeft het voordeel, de boomen onbe schadigd en, bij de koppeling der ladders, op hunne volle zwaarte in het werk te laten; voor zooveel de ladders langs elkander komen erlangen nu de boomen van den verlengden ladder een dubbel en, in zijn vorm, voordeelig profiel van sterkte, en zijn daardoor, van eene gelijke belasting, sterker dan de boomen der enkele ladders. Yooral bij het gebruik van den gekoppelden ladder voor grachts overgangen als anderszins is deze groote sterkte een niet te misken nen voordeel. Elke compagnie ontving 6 stormladders, die ten allen tijde bij den opmarsch door compagnieskoelies zouden worden medegevoerd. Het nut van dezen maatregel is niet in overeenstemming met den daaraan gegeven omvang gebleken, hoewel de ladders op zich zeiven goed voldeden. Dewijl de eerste omstandigheid eenigermate door den ontwerpei- was voorzienopperde hij het denkbeeld, deze voorwerpen doorgaand nuttig te doen zijn, door ze aan de vorming van compagnies-veld tenten dienstbaar te maken. Zonder veel omslag zou zoodanige tent met stroppen aan de lad derstwee aan twee, „en chevalet" geplaatst, bevestigd en verder door middel van 2 piketten aan het hoofdtouw (nok) uitgespannen kunnen worden. Amoral voor Europeesche compagniën zijn middelen van bescher ming zoo tegen zon als regen en dauw hoog noodig te achten. Wordt vervolgd).

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 403