398 Mangkoe Boemi zelf scheen het omzwervend leven moede te wor den en naar rust te verlangen, doch zijne heerschzuchtige begrippen beletten hem, zich onder het gezag en den dwang van den Soesoe- hoenan te stellen. Hij verzekerde aan de Regeering zijne goede bedoelingen jegens de Compagnie, doch benoemde tegelijkertijd, als een bewijs zijner groot heid, eenige zijner verwanten tot prinsen en verhief zijn zoon tot Pangeran Adipati Anom of kroonprinseven als of hij werkelijk vorst ware, terwijl hij aan de Compagnie verzocht, deze handeling te willen bekrachtigen. Hij werd op nieuw tot onderwerping en een rustig gedrag aangemaandaan het eerste gaf hij geen gehoordoch hij hield zich eenigen tijd stilin afwachting van den afloop der ziek te van den Soesoehoenan, die zijne stervensure zeer nabij scheen te zijn. De heer Von HohendorffGouverneur van Java's-noordoosthoek trok dadelijk naar Soerakarta, om den Soesoehoenan vóór zijn dood te ontmoeten en over den hachelijken staat van zaken te spreken; hij bracht den kroonprins, die bij zijn vader in ongenade was, voor het ziekbed om eene verzoening te bewerken; doch de vorst was zóó zwakdat over geene belangrijke onderwerpen kon gehandeld worden den volgenden dag betuigde hij, allen moed te hebben verloren, en verzekerde hijdat hij vergiftigd was, weshalve hij te kennen gaf, het bestuur niet langer te kunnen voeren, en verzocht, dat de Gouverneur, in naam der Compagniehet gebied over het Mataramsclie rijk wilde overnementen einde dit over te dragen aan wien het in het meeste belang van Java en de Compagnie zoude kunnen worden gegeven; in het algemeen zijne kinderen en in 't bijzonder den kroonprins in hare bescherming aanbevelende. Op den 11™ December 1749 deed hij bij tractaat van dien datum plechtig afstand van het Mataramsclie rijk en van al het recht, dat hij of de zijnen daarop mochten gehad hebbenhet opdragende en overgevende aan de Nederlandsclie Compagnie, in handen van den Gouverneur Von Hohendorffdie het rijk wederom op eenige voor waarden, als een eigendom of liever als een leen, overgaf aan het beheer van den kroonprins, onder den naam van Soesoehoenan Pa koe Boeivono III, die den 15™ December 1749 tot Soesoehoenan werd gehuldigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 407