401 In dien tusschentijd brak op Madoera weder een oproer uit door een geestelijke, die voorgaf door de voorzienigheid gezonden ie zijn, om liet volk te verlossen. Hij verwierf zich een grooten aanhang en vermeesterde verscheidene districten, doch werd weldra door de prinsen en regenten van Madoera en Pamekassan verslagen en ten onder gebracht, zoo dat deze opschudding geene gevolgen had. Te gelijkertijd vertoonden zich dergelijke dweepzuchtige geestelij ken in het Bantamsche en in de bovenlanden van Bataviadoch de ze werden ook spoedig in toom gehouden. Java was nog steeds een tooneel van beroering en oorlog; de kans helde dan eens in ons voordeel, dan weder in dat van den vijand over; gansche districten werden door de muitelingen genomen, ont ruimd en weder veroverd, en van beide zijden werden vele verliezen gele den. Onder andere gebeurtenissen mag vooral worden vermeld, dat Mangkoe Boemi in Maart 1752 met zijne macht opliet onverwachtst door Bagelen trok en over Tersono en Tempoeran een inval in Pe- kalongan waagde, die hem zóódanig gelukte, dat hij tot de paseh- ban van de hoofdplaats doordrong en na een hardnekkig gevecht de militaire bezetting totaal versloeg en verjaagde, zoodat hij meester werd van al het geld en de goederen, welke te Pelcalongan aanwe zig waren. Deze overwinning gaf den vijand veel moed en had de verwoes ting van alle omliggende landen en de afvalligheid onzer regenten van PekalonganBatangWiradesa en Pamalang ten gevolge. Ook de regent van Tag al heulde met Mangkoe Boemi en zou die plaats gewis aan hem hebben overgeleverd, zoo deze prins, op het gerucht dat aanzienlijke hulptroepen uit den Oosthoek in aantocht waren, niet in allerijl door Kadoe naar Mataram was terug getrokkenwij namen daarop weder ongehinderd bezit van PekalonganBa tang, Wi radesa en Pemalangwier regenten zich dadelijk weder aan ons ge zag onderwierpen. De rebellen, geen baat vindende bij het verontrusten der wes telijke districten, trokken gedeeltelijk naar de oostelijke regent schappen. Mangkoe Negoro begaf zich naar de omstreken van Kadoewang de prinsen Ponggo en Panoebar bleven in Bagelende zoon van 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 410