411 De prins moei zich toen in een zeer benardon toestand hebben be vonden, en gewis onzeker geweest zijn wat aan te vangen, zonder tot een besluit te kunnen komen, aan wien hij zich zoude onderwerpen want hij was van alle kanten ingesloten en behield slechts eene ge ringe macht, waarmede hij, nog eenige nederlagen ondergaande, naar Do/io, het verblijf van armoede en ellende, moest vluchten. Des niettegenstaande was hij zoo vermetel, zijn verzoek om een derde van Java te hernieuwendoch weder eenige keeren deerlijk geslagen zijnde, terwijl velen der zijnen zich onderwierpen, scheen het, dat Mangkoe Negoro den moed een weinig liet zakken; want hij deed weder eenige stappen van toenadering tot den Sulthan, die hem kor- telijk antwoordde, dat hij zich zonder noodelooze briefwisseling maar spoedig had te onderwerpen en hij dan gelijk een zoon zoude worden ontvangen, doch anders met kracht zoude worden beoorloogd. Hoeveel Mangkoe Negoro zich hierom bekreunde, blijkt uit de nieuwe vijan delijkheden, die hij weder begon, doch welke ten zijnen nadeele af liepen. Hij trok weder met alle haast door verscheidene districten, verloor veel volk, doch matte tevens onze troepen afhij rukte van Goeboek over Selo naar Awi en toen weder langs de Solosche rivier naar het Warongschevan daar over Koeivoe en Paclanganweder in de bosschen van Blora, en zoo trok hij onophoudelijk van de eene plaats naar de andere, telkens veel volk verliezende en dikwerf verslagen wordende. Nogmaals begaf hij zich naar Goeboek en ver brandde die desa, doch door onze troepen over Grogol en Goentoer tot Tigowono opgejaagd wordende, stootte hij aldaar op de macht des Sulthans, die hem aantastte en verdreef naar Soengimaniknabij het bosch van Demak liggende, waar hij verscheidene manschappen, paar den en wapenen achterliet; alleen het vallen van den avond belette de onzen, hem verder te vervolgenanders ware er veel hoop geweest, hem eindelijk gevangen te nemen. De Sulthan was zeer vertoornd op Mangkoe Negoro en besloot, niettegenstaande zijn volk en zijne paarden ten uiterste afgemat waren, het koste wat het wilde, alle krachten in te spannen om hem te vervolgen, dat dan ook in ver- eeniging met onze troepen werd gedaan. De Sulthan liet zijn voet volk en zijne bagage achter en rende met achterlating van ieder, die niet meer konde volgen, Mangkoe Negoro na tot den anderen dag om 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 420