413 - geschatbij den Sulthan kwamen zich ook de nieuwe Patih van Pan- geran Timor en liet hoofd van liet Zuidergebergte, Soero Mangon Djojo met 10 paarden, 30 ruiters en GO man voetvolk onderwerpen. Terwijl er dus alle vooruitzicht bestond om Mcingkoe Negoro weldra ten onder te zullen brengenraakte Bagelen weder geheel in rep en roer door eene vrouwelijke geestelijke, die zich voor vorstin uitgaf en dadelijk een grooten aanhang verwierf; ook ontstond eene dergelijke opschudding op Madoeradoch beide onrustige bewegingen waren spoedig bedwongen. De rebel Mangkoe Negoroeindelijk inziendedat hij van alle kan ten zoodanig in het nauw was gebracht, dat hij geene hoop meer op eene goede uitkomst overhieldgaf nu meer gehoor aan de vertoogen hem door den sedert tot Lid in den Raad van Indië bevorderden Gouverneur Hartingh gedaan, in zóóverre, dat hij met meer ernst aanhield op den afstand van het derde van Java, waarop hem werd geantwoorddat hij zich slechts aan een der vorsten of de Compagnie had te onderwerpenen alsdan billijke schikkingen met hem zouden getroffen worden. Een iegelijkdie eenige kennis van de toestanden op Java heeftzal moeten toestemmendat het zeer moeilijk en bijkans onmogelijk isom door kracht van wapenen een vijand ten onder te brengen, die behalve zijne eigene buitengewone vermogens, gelijk Mangkoe Negoro die bezat, nog het voorrecht heeft van door zijne geboorte overal bijval te vinden en gevreesd te worden, zoo danig dat zijn gelijke of mindere zich niet durft verstoutenhem gevangen te nemen, veel minder hem om het leven te brengen, en die daarenboven ontoegankelijke gebergten en spelonken in overvloed tot schuilplaats kan vindenzonder dat het voor een Europeaan doen lijk is, hem aldaar te vervolgen of in handen te krijgen. Mangkoe Negoro genoot alle deze voordeelen, en daarom had de Gouverneur Hartingh ook altijd getracht, hem met zachtheid en beloften over te halen om zich te onderwerpenen was men er ernstig op bedachtom hem op de eene of andore wijze tot rust te brengen. Hetzelfde gebeurde met Pangeran Dipo Negoro in den oorlog van 1825 1830, met Kraëng Bonto-Bonto op Celebesmet Ilabib Abdoel RctcJiman in Aijeh tutti quanti. De geschiedenis is onze leermeesteres, en daarop zij de Indische politiek, strategie en tactiek gebaseerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 422