419 beide Nederlandsche legers wordt van het Nederlandsche volk, hoewel zonder directen dwang uit te oefenenevenveel geëischtwant men mag niet over het hoofd ziendat bij het Nederlandsche leger ook nog vele plaatsvervangers dienen, dus ook vrijwilligers in zekere op zichten, die toch in alle gevallen uit de natie moeten getrok ken wordenniet gerekend de miliciensdie toch ook, zelfs al is er geen gebrek aan vrijwilligersgedurende eenigen tijd onder de wapenen moeten blijven. Kan het dus nog verwondering baren, dat bij het Nederlandsche leger in 't geheel 13000 vrijwilligers ontbreken en bij het In dische leger primo 1S79 een tekort bestond van 190 officieren, ter wijl onder hot Europeesche gedeelte der minderen zich toen49,fpCt. vreemdelingen bevonden? Het Nederlandsche volk is niet militair Voornamelijk wat betreft het officierscorps, valt het al dadelijk in het oog, dat de Nederlandsche natie een betrekkelijk veel grooter aantal krijgskundige mannen moet opleveren dan Duitschland en Frankrijk. Veronderstellen wij nu, dat de beschaving en het onder wijs in FrankrijkDuitschland en Nederland op gelijke hoogte staan, dan is het duidelijk, dat de jeugd in Nederland met meer militairen geest moet bezield zijn dan in Frankrijk en Duitschland, wil Nederland zijn officierscorps op den duur met goede elementen voltallig houden. Men brenge hier niet in het midden, dat Frankrijk en Duitschland buitendien nog een groot aantal reserveofficieren noodig hebben, die alleen bij mobilisatie in functie treden, Nederland heeft daarentegen zijne schutter officier en, al hebben ze minder te beteekenen. Het gebrekkige der Nederlandsche legerformatie is niet, dat er zoo veel minder Nederlanders hun land als officier en minder militair die- ne en willen dienen dan natuurlijk percentsgewijze genomen-in Duitschland en Frankrijk het geval is, maar dat, terwijl Frank rijk en Duitschland waarborgen opleveren, dat, al mogen de militaire diensten bij die natiën reeds groot genoemd worden in tijd van vrede, die landen in tijd van oorlog deugdzame legers hebben, waarop de staat kan rekenen, terwijl zoo iets met Nederland niet het geval is. Ons volk brengt dezelfde offerszonder dezelf de vruchten er van in te oogsten als in .Frankrijk en Duitsch land gedaan wordt. Hetzelfde ziet men in Engeland en België

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 428