420 ook legers hebbende, die geen algemeenen dienstplicht kennen. Bij even hooge en hoogere oorlogsbudgetten, heeft men daar minder voor het geld dan in landen met algemeenen denstplicht. Wat nu de aanvulling der gelederen door vrijwilligers, betreft, zou de men hier in het midden kunnen brengen, dat in artikel 178 der Grondwet bepaald is, dat de Koning het staande leger kan compleet houden door het aanwerven, zoowel van Nederlanders als van vreem delingen, en dus de wetgever volstrekt niet van plan was, het leger enkel door Nederlanders te completeeronmaar men zal het echter wel met ons eens zijn, dat, terwijl onze Grondwet gemaakt werd in een tijd, toen zoowel Europa als Nederland in een geheel anderen toestand vorkeerden, de ware en gezonde toestand van den staat in den tijd, waarin wij leven, is, dat de gelederen, zoo niet geheel, dan toch voor het grootste gedeelte door Nederlanders moeten worden aangevuld. Men heeft dan ook in de laatste jaren alle middelen te baat geno men om het dienstnemen in Nederland en voor Indië aan te moedi gen, waar die biunen het bereik der Regeering liggen; maar wat heeft dit alles geholpen? Zoowel in het Nederlandsche als in het Indische leger zijn de Nederlandsche vrijwilligers niet vermeerderd, maar verminderd, en van hetgeen in de gelederen is opgenomen, laat het gehalte buitendien nog veel te wenschen over, getuige, dat b. v. in het Indische leger bijna geene stof kan gevonden worden voor bruikbaar kader. Zoowel het officierscorps van het Indische leger als dat van het leger in Nederland heeft nog steeds een groot in compleet. Onder de mindere militairen van het Indische leger is het aantal vreemdelingen in de laatste jaren weder verbazend toegeno men, zoodat wjj gerust kunnen zeggen, dat bijna de helft van het Euro- peesche element van dit leger uit vreemdelingen bestaat. Moet een dergelijke toestand niet onrustbarend genoemd worden, wanneer men voor het feit staatdat de Nederlandsch-Indische regee ring 30000000 mouschen, die Nederland's belangen betrekkelijk vreemd zijnmoet beheerschengesteund door een legerdat maar voor ongeveer {- gedeelte uit Nederlanders bestaat? Eu welke reserve zoude men in tijd van nood op dit oogenblik in Nederland volgens de tegenwoordige grondwettelijke bepalingen voor Indië beschikbaar kunnen stellen?

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 429