421 Wel is waar hebben buitengewone omstandigheden in de laatste jaren ook tot buitengewone krachtsinspanning genoodzaaktmaar wie zou uit volle overtuiging kunnen beweren, dat in dien toestand ooit verandering kan komen 14e waarheid wil niet gaarne gehoord worden, en vooral hier in Tndiê heeft men de gewoonte, om liever maar de oogen te sluiten en zich zeiven wijs te makendat alles toch zoo erg niet isomdat wij trekvogelsallen hier komen met hot voornemen dit land der vreemdelingschap, vroeger of later, weder te verlaten, waardoor velen door het traditioneele: het zal onzen tijd wel duren beheerscht worden; maar men bedenke wel, dat de belangen van Nederland eischen, op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. De soldaten van beroep, de huurlingen van vroeger, die zich „en corps" in dienst begaven van dengene, die de hoogste soldij be taalde, zoo als ook de O. I. Compagnie die troepen nog in hare dienst heeft gehad, kent men thans niet meer. De vreemdelingendie in het Indische leger dienenmoeten daarmede nooit vergeleken worden. Het zijn geheel verschillende en ook andere drijfveeren dan die van de voormalige huurlingen, beroepssoldaten, welke den vreemdeling in ons leger dienst doen nemen. Bij de suppletie van dit leger moet men echter niet iederen vreem deling aannemen, ten einde geene bestanddeelen daarin op te nemen, die nooit een harmonisch geheel met het Nederlandsch element kun nen uitmaken. Een Franschman b. v. zal steeds meer sympathie gevoelen voor een Italiaan of een Spanjaard dan voor een Duitscher of een Nederlanderde Duitscher daarentegen meer voor den Neder lander den Vlaming of Noor. De reden hiervan behoeft niet ver gezocht te wordenwant tal hunner zeden en gewoonten komen meer met elkander overeenzonder dat direct de belangen van hun land dezelfde behoeven te zijn. Nu het eenmaal niet te ontkennen is, al redeneert men daarover nog zoo lang, dat bij onze tegenwoordige grondwettige instellingen het Europeesche gedeelte van ons leger niet geheel uit Nederlanders kan bestaan, zoo zouden wij het dan toch het natuurlijkste vinden, dat er een surrogaat werd gezocht, hetwelk het meest geschikt is om het Nederlandsch element te vervangen, en wij gelooven, over

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 430