422 nationaliteiten sprekende, dat het Germaansch element hiervoor het geschiktste zal zijn. Yraagt men onzen officieren, die met het leger in de laatste jaren te velde zijn geweest, hun oordeel over de in de gelederen van het Indische leger dienende Franschen en Walen of Fransch sprekende Belgenen men zal bijna eenstemmig een minder goed oordeel hooren over dat element; men zal hooren, dat de Franschmandie in onze gelederen dientin het garnizoen een soldaat is, die zich onderscheidt door een weêrspannigen geest, gebrek aan plichtbesef, onzindelijkheid, enz., terwijl te velde zich meermalen gevallen hebben voorgedaan, dat men ook op hun persoonlijken moed en hunne volharding in het doorstaan van vermoeienissen niet altijd kon rekenen. Wij willen niet ontkennen, dat er ook zeer loffelijke uitzonderingen bestaanmaai er zijn er niet vele; vooral hebben de Walendie men wel onder do Fransclien mag rekenen, zich geen goeden naam verworven, Nu willen wij hiermede volstrekt niet bewerendat de Franschman over liet algemeen een slecht soldaat is, de geschiedenis heeft het tegendeel op schitterende wijze bewezen; maar wij durven wel te beweren, dat de Franschman alleen dan een goed soldaat is, wanneer hij geschaard staat onder de driekleur van zijn vaderland, wanneer hij wordt aangevoerd door officieren zijner natie, die hem verstaan en begrijpendie met hem door drongen zijn van dien eigen aardi gen Franschen geest, dien men bij de Germanen niet aantreftdie van zijne goede eigenschappen weten partij te trekken en voor zijne gebreken de oogen kunnen sluiten. Het is zeer opmerkelijk, hoe weinig Franschen tot ons kader zelfs behooren; tot officier heeft het in de laatste twintig jaren geen Franschman en slechts enkele Belgen uit AntiverpenVlaanderen de omstreken van Maastricht of Brussel kunnen brengen. Willen wij aannemen, dat het aanleeren der Nederlaridsche taal voor den Franschman in ons leger de grootste hinderpaal is, om promotie te makendan is het toch ook weer in het oog vallendhoe weinig moeite door hem gedaan wordt, om zich die taal eigen te maken. Hij zal zelfs eerder fraterniseeren met den Inlander dan met een Hollanderen leert hij dan ook de Maleische taal even goed spre ken als de Hollander. Er bestaat zelfs in het aanleeren der Hol- landsche tq,al bij onze Franschen eene zekere indolentiezoo is het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 431