425 tegen een Inlandschen vijand gelijke diensten als do Nederlanders." Kon men eene goede statistiek der militaire straffen raadplegen, dan zouden wij meer weten van het-karakter der Europeanen in het Indische legerwij bedoelen eene statistiek, die de gestrafte daden in kenmerkende soorten afdeelt. Yooral de disciplinaire straffen zijn in dit opzicht van groote beteekenis. Een der drie hoofdfactoren, die de waarde van een leger bepalen, noemt Von Clausewitz den volksgeest in het leger. Bij ons leger kan van een volksgeest bij eene dergelijke heterogeene samenstelling be trekkelijk geene prake zijn; het Nederlandsch element is niet sterk genoeg vertegenwoordigd, om zijn volksgeest aan het geheele leger eigen te makenof zoude men willen beweren, dat vaderlandsliefde voor den Inlander of vreemdeling een drijfveer zoude kunnen zijn tot getrouwe plichtsvervulling? Wij gelooven zelfs, dat men bjj het Nederlandsch gedeelte in Indië niet kan spreken van zuivere vader landsliefde, die tot een geestdrift zoude kunnen aanleiding geven, zooals men dat ziet bij Europeesclie legers, die hun vaderlandschen bodem verdedigen. Al kan bij het officierscorps hiervan wel sprake zijn, om dat de officier als meer ontwikkeld man begrijpt, dat wanneer hij strijdt voor het behoud der kolonie, hij dat tevens doet in het belang van zijn vaderland; maar wij gelooven, dat men bij de minderen, op eene enkele uitzondering na, hierop niet te veel mag rekenen. Eigenlijk zijn wij hier in Indië toch allen, Nederlander of buiten lander, vreemdelingenter gedeeltelijke vervanging echter van geest drift, die eene bron vindt in de vaderlandsliefde, bestaat althans te gen den Inlanschen vijand een hechte band, die de Europeanen bij eenhoudt, en dit is het gevoel van bij elkander te behooren, omdat onze belangen ook in zekere opzichten dezelfde zijn, Uit het feit, dat de Indische soldaten allen vrijwilligers zijn, volgt, dat er bij al len meer of minder zekere sympathie moet bestaan voor den militai ren stand. Wij moeten dus voornamelijk trachten te zorgen, dat onze soldaten zooveel mogelijk liefhebberij krijgen in hun stand, dat zij zich in de gelederen t'huis gevoelen en niet er naar verlangen, "Wij hebben het Legerbestuur verzocht, die statistiek in dit tijdschrift te mogen publiceeren. Redactie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 434