435 te zenden, als geschikt zijn om hem aldaar het pensioen of gagement te doen verkrijgen, immers tot tijd en wijlen hij weder in staat mogt zijn, te kunnen dienen. Daar echter, gelijk door ons reeds is aangemerkt, het pensioen, hier te lande geaccordeerdniet toereikende is voor menschendie in de koloniën meer behoeften hebben gekregengelooven wij dat het moet zijn, voor de officieren, gelijk aan de tractementen alhier door de officieren van de Infanterie genoten wordende, en voor de onderofficieren en soldaten 180 en 150 'sjaars. Om deze vermeerdering niet te brengen ten laste van 's lands kaszoude kunnen worden bepaald, dat van de tractementen en soldijen der troepen in Indië 's jaarlijks zal worden ingehouden drie pCt., ter oprigting van een fondswaaruit de voorgestelde extra uitgaven of surplus van de hier te lande geaccordeerd wordende pensioenen en gagementen zullen kunnen worden gevonden. Dit fonds kan hier worden bestierd, en het motief daarvan beter bekend worden en meer luister verkrijgen, indien Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Frederik Protecteur van hetzelve geliefde te wezen. Drie leden van den raad van koophandel en koloniën (6) zouden het gedachte fondsonder directie van den secretaris van staat voor koophandel en koloniën, kunnen administreren, en in het vervolg zoude een hoofd officier, die in Indië het pensioen zal hebben verdiend, daarbij kunnen worden gevoegd. Allen moeten die werkzaamheden gratis uitvoeren. Het is aan soortgelijke liberale inrigtingen te attribueren, dat de militaire rnagt der Engelschen in Indië den hoogst mogelijken trap van volkomenheid heeft bereikt, (7) en in staat gesteld is, die gewigtige diensten te presteren, die zoo veel tot de grootheid en glorie dier beroemde natie hebben bijge dragen. Met één woord, overgesteld aan het systema, dat bevorens steeds heeft geprevaleerd, moet men als fondamenteel beginsel aannemen, dat de militaire stand in de koloniën zal worden gereleveerd en begunstigd. Dan alleen kan men hopen en met regt verwachten, bij onvoorziene oorlogen, de eer der natie in die verafgelegene gewesten ook te zien verdedigen en handhaven, en van de enorme uitgaven het nut te verkrijgen, dat men er zich van voorstelt; dan ook alleen zal men dien afkeer zien verminderen en verdwijnen, welken thans meest allen, en vooral de fat soenlijke lieden, tegen de koloniën hebben. 8°. "Welke is de doelmatigste kleeding en uitrusting? In Indië behoeft de soldaat ten dezen opzigte minder dan in Europa en er moet vooral worden gezorgd, dat hij met niets meer dan het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 444