ons inzien tö worden bestierd door een Chirurgijn en chef, en de Admi nistratie der hospitalen door don Inspecteur der administratie. (8) Te WeltevredenSamarang, en Soerabaija dienen groote hospitalen te zijn, alsmede te AmboinaBanda en Malaccaen op alle andere kantoren kleine hospitalen. In de hospitalen worden verpleegd de militairen, behoorende tot do staande armee, de zeelieden, armen en particulieren, welke laatsten voor de verpleging betalen, volgens een vast te stellen tarief. De Chirurgijn en chef staat onder de onmiddelijke orders van den Gouverneur-Generaal der koloniën. (9) Hij heeft onder zijne orders de geneesheeren, belast met de directie der groote en mindere hospitalen op het eiland Java en andere etablissementen. Bij de groote hospitalen zijn hospitaalmeesters, welke met de geheéle administratie der levensmiddelen, fournitures, enz., zijn belast; op kleine kantoren geschiedt zulks door een persoon van minderen rang, onderge schikt aan de hoogste autoriteit aldaar. (10). Bij de groote hospitalen zullen mede apothecars zijn, zoo wel tot het prepareren der medicamenten als tot verantwoording derzelve. In of nabij de hoofdplaats zal zijn een algemeen magazijn der medi camenten, waaruit al de hospitalen van het noodige zullen worden voorzien. Uit dit magazijn zullen aan geeno particulieren of schoepsdoctoren ver strekkingen worden gedaan, dan alleen op autorisatie van den Gouver neur-Generaal. Om alle wijdloopigheid in dit rapport te vermijden, nemen wij de vrij heid, hierbij sub La O. eenige punten bij te voegen, welke wij vermee- nen, dat van applicatie zouden kunnen worden gemaakt, bij het forme ren van de noodige reglementen voor de Geneeskundige dienst in de kolo niën; en ter verdere beantwoording van het 9C artikel van het besluit van Uwe Koninklijke Hoogheid, zullen wij nog aanhalen, dat niet alleen te Weltevreden., Samarang en Soerabaijamaar zelfs op alle buitenkantoren, geschikte localen voorhanden waren, welke men onderstelt, dat bij het terugkrijgen der koloniën mede zullen worden terug gevonden. Met de troepen, welke van hier zullen worden gezonden, belmoren gevolgelijk alleen geneesheeren en medicamenten te worden geëxpedieerd, terwijl de noodige fournitures of bij minnelijke schikkingen van de Engelschen over genomen of op Java aangemaakt zullen kunnen worden. Met de kazernering is het eveneens gelegen; op dezelfde plaatsen, waar hospitalen zijn, bevinden zich ook kazernen, welke men moet hopen, in een bruikbaren staat terug te zullen krijgen. (11)

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 446