438 De Europesche onderofficieren en soldaten hebben in de koloniën veel minder fournitures noodig dan in Europa. Ieder man dient volstrekt alleen te liggen op eene dunne en harde paar denharen matras; voorts een lederen hoofdkussen, een katoenen laken en eene gecouleurde sprei. De Inlanders liggen op bamboe-britsen, en hebben niets noodig dan een lederen hoofdkussen en een matje, waar zij op liggen. Alle deze artikelen kunnen op Java worden aangemaakt, (12) want om die van hier mede te nemen, zoude zeer kostbaar zijn, uithoofde van het volume, dat matrassen en hoofdkussens voornamelijk beslaan. Daar liet echter van belang is, dat de kazernes met de fournitures gereed zijn tegen de aankomst der troepen op Javanemen wij eerbiedig de vrijheid, Uwe Koninklijke Hoogheid in overweging te geven, of het niet noodza kelijk zal zijn, om, voor dat de troepen van hier vertrekken, een of meer commissarissen naar Java te zenden, ten einde zoo wel dit als eenige an dere punten voor de receptie der troepen in orde te brengen. (13) Alvorens ons rapport te sluiten, achten wij het noodzakelijk, hier nog bij aan te stippen, dat de Militaire Administratie in de Oostersche volk plantingen zal moeten worden bestierd door een administratief corps, hetzij onder de benaming van ordonnateur en commissaris van oorlog, hetzij onder die van inspecteur dor administratie. Tot dit vak behoort: soldijen, kleeding, kazernering, hospitalen, ver strekkingen in natura van allerlei aard, transportmiddelen, enz. De chef van dit corps is verantwoordelijk aan den Gouverneur-Gene raal (14), en alle wezenlijk comptabelen, namelijk die, welke ontvangsten en uitgaven in gelden of goederen hebben, zijn verantwoordelijk aan de Indische Rekenkamer. De gesubordineerden van den opper-administrateur worden geplaatst op die afgelegene punten, waar een meer nabij toevoor- zigt noodzakelijk geoordeeld wordt. Daar het maken van eene instructie voor deze administratie tijd vereischt, heeft de Commissie begrepen, in dit rapport slechts de hoofdtrekken dei- werkzaamheden aan te moeten stippenterwijl wij nader de eer zullen hebben, Uwe Koninklijke Hoogheid een uitgewerkt reglement (15) aan te biedenhetgeengeapprobeerd wordendeaan den eventuëlen Gou verneur-Generaal tot leiddraad zoude kunnen worden uitgereikt; met autorisatieom er die veranderingen in te makendie hij ter plaatse ten nutte en voordeele van den lande zal geraden oordeelen. Daar men in verafgelegene koloniën zeer zeldzaam middelen heeft, om de noodige militaire boeken te verkrijgen, en in vorige tijden de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 447