439 officieren der Genie die dikwerf hebben gemistzoo is het ons ook voor gekomen, dat het nuttig ware, ter hoofdplaats eene bibliotheek aan te leggen, waartoe de officieren der Genie altoos, en die der corpsen op speciale autorisatie van den Gouverneur-Generaaltoegang zouden kunnen hebben wij nemen de vrijheid, hierbij sub La P. eene lijst te voegen van zoodanige instrumentenboeken en verdere benoodigdhcdenwelke onzes inziens ge heel of gedeeltelijk van hier zouden kunnen worden mede gegeven (16). Hiermede hopen wij de aan ons opgelegde taak naar welgevallen van Uwe Koninklijke Hoogheid te hebben volbragt; ten minsten kunnen wij verzekerengeen ander oogmerk voor oogen gehaden alle onze pogingen daartoe te hebben aangewend. Wij moeten alleen herhalen, dat wij in ons werk vooral getracht hebben, alle mogelijke oeconomie te betrachten; wij weten, dat de onkosten, welke 's lands kas te bestrijden heeft, niet toelatengroote opofferingen voor de koloniën te doenen de inkomsten in de koloniën zeiven zullen, ten minste zeker in de eerste- tijden, niet toereikende wezen, om de onkosten goed te maken. Verandert dit, dan kan ook het lot van de ambtenaren van allerlei klassen worden verbeterd, en meer geëvenredigd zijn aan de opofferingen, die zij moeten doen (17). 's Gravenhage, den 11 Augustus 1814. (w. g.) J. W. Janssens Luitenant-Generaal. de Kook Kolonel. J. van den Bosch Kolonel. A. L. van Diermen, Kolonel. AANTEEKENINGEN. (1) Het ongezonde Indi'ê van dien tijd is voornamelijk de ongezonde stad Batavia. Niemand zal thans willen beweren, dat „deze gewesten" ongezond zijn voor hem, die matig is. (2) De tractementen voor het Ind ische leger werden in Nederland vastgesteldden Minister van Oorlog gehoord, dus onder den indruk van de eigenaardige begrippen van tijd en plaats. De tractementen der Indische civiele ambtenaren werden, over eenkomstig de Indische behoeften, door Commissarissen-Generaal bepaald. Yan daar de minder goede verhouding, welke, van het begin af, tusschen beide tractementen en ook pensioenen heeft bestaanwaardoor die telkens en telkens onder allerlei vormen (vrije woning of huishuurindemniteit, paardenfou- rage, vivresgelden, gratificatiën, enz.) vermeerderd moesten worden. Vrije genees kundige behandeling voor den militair en kostelooze verstrekking van genees" middelen uit de militaire apotheken is (dit wordt vaak vergeten) ook eene vermomde toelage. De ouderen van dagen zullen zich nog herinneren, dat vroeger in de gou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 448