BOEKËESCHOÜff ING. Het hedendaagsche gevecht. Gevechtsvor- men der Infanterie, Cavalerie en Artillerie, door W. RooseboomKapitein van den Ge- neralen staf. Eerste deel. Inleiding. Het gevecht der Infanterie, 's Graverihaye. De gebroeders Van Cleef1880. De studie van de leer van het gevecht levert heden ten dage huiten- gewone moeilijkheden op. Nog zijn de gevoelens verdeeld omtrent de leeringen, die uit éénen oorlog moeten geput worden, als weder een an dere krijg volgt en aanleiding geeft tot nieuwe gevolgtrekkingen. Op het gebied der wapentechniek staan do uitvindingen niet stilon elk nieuw wapen doet de vraag rijzen, of het ook veranderingen in de gevechts- vormen en de toepassing daarvan op het terrein noodig maakt. Tal van de meest tegenstrijdige gevoelens worden geuiteene groote verscheiden heid van meeningen wordt op de meeste punten aangetroffen. Daarbij komt, dat door redeneering, alleen op materieele gronden steunende, op dit terrein de ware weg niet kan gevonden worden, want juist de mo- reele factoren werpen het zwaarste gewicht in de schaaljuist dezen zijn beslissend. Dit zijn de woorden van den schrijver, een der voorgangers van het Nederlanclsch officierscorps, die met dit werk een arbeid geleverd heeft, welke in opvatting en uitwerking de kroon spant boven andere, Neder- landsche, werken op het gebied van tactiek. Die tactiek zegt de schrijver, luisteren wij goed staat steeds in het innigste verband met de wijze van leven der volken, met hunne staatsinstellingen (algemeene weerplicht of huurlegers, militie- of kader- legers) met de natuur en den rijkdom van het land, met de dieren, die daarin aangetroffen worden (paarden, muildieren, olifanten en kameelen) met de meerdere of mindere neiging van het volk tot de eene of andere wijze van krijgvoeren, en met den trap van ontwikkeling en beschaving^ waarop het staat. Verreweg den grootsten invloed op de tactiek heeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 452